Jana Eyrová - Charlotte Brontëová

15. srpna 2011 v 18:07 | Lúthien Tinúviel |  Čtu
S tímhle článkem se účastním Challenge "Books in my thoughts" u Abbys.


Tak jsem se po dlouhé době konečně odhodlala, abych vám napsala o nějaké knížce, kterou jsem přečetla.Tuhle knížku jsem si vybrala v rámci povinné četby a rozhodně jsme neudělala chybu. Nemám ráda dívčí románky, ale nemyslím si, že by tahle kniha byla jen o lásce, to vůbec ne. Řekla bych, že se trochu podobá Pýše a Předsudku, ale ještě víc vypráví o společnosti začátku 19. - tého století. I když jsou v ní patrné prvky romantismu, řekla bych, že je tam vidět i snaha o realismus - pravdivě popsat tehdejší společnost.
Hodně se mi líbily první kapitoly, které vyprávěly o životě malé Jany, sirotka, která musela žít u své tety a jejích dětí, které jí ze života dělaly peklo. Pokud byl člověk sirotek, měl v tehdejší době opravdu hodně těžký život. Knížka ale není o tom, že by měl člověk jenom plakat nad svým životem, ale že by ho měl vzít do svých rukou a pokusit se překonat problémy, které se mu staví do cesty.
Kniha se mi líbila a můžu ji všem doporučit :)
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Šla jsem si do knihovny vybrat nějaké knihy, které jsme máme zadané jako povinnou četbu na příští rok. Tahle kniha do toho sice nepatřila, ale protože jsem si brala Na Větrné hůrce, rovnou jsem si vzala i tuhle knihu, protože jsme o ní už něco slyšela a byla jsem zvědavá.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Životní boj

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Milovat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nabízí se samozřejmě postava hlavní hrdinky, Jany Eyrové. Při čtení jsem si kolikrát kladla otázku, jestli mám s ní něco společného, jestli mám v něčem podobnou povahu, jestli bych také dokázala bojovat se životními překážkami nebo bych se podřídila osudu. Myslím, že v něčem jsem jí docela podobná. Neumím si představit, že bych dokázala pokorně snášet neustálé provokování a ústrky od lidí, s kterými bych žila. Myslím, že bych se jim také vzepřela, ale hrozně těžko se tou soudí, protože to byla úplně jiná doba. Určitě bych chtěla mít takovou velkou morální sílu, jakou měla Jana. Ale jak se člověk zachová se stejně pozná, až nějaká taková situace přijde...

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Vždycky jsme měla problém, když byla kniha psaná v první osobě, ale tady mi to kupodivu vůbec nevadilo. Knížka je čtivá a hodně napínavá, chtěla jsme rychle vědět, jak to dopadne. A nebyla ani úplně předvídatelná, řekla bych, že v něčem byla docela originální. Moc se mi líbí, jak dokáže autorka popsat prostředí a navodit atmosféru, protože stará Anglie má pro ně opravdu kouzelnou atmosféru a mohla jsem se do děje dobře vžít.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Kniha je přece jen z jiné doby, proto mohou mnoha lidem přijít některé výrazy i postoje Jany a jiných postav příliš nereálné nebo sentimentální. V té době měli lidé ještě pevnou víru v Boha a silné morální zásady, takže se postavy chovají tak, že by to dnešním mladým lidem mohlo přijít neuvěřitelné a podivné. I mně se v některých chvílích zdálo její chování přehnané a myslím, že se to dalo vyřešit jinak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lalaith Lalaith | Web | 15. srpna 2011 v 19:15 | Reagovat

Rozhodně to vypadá zajímavě. Já jsem viděla jenom film Jana Eyrová z roku 2006. Původně jsem si ho pustila hlavně proto,že tam hrála Georgie Henley,ale musím říct,že mě film zaujal. Knížku se chystám přečíst už asi půl roku,ale pořád jsem se k tomu nedostala,budu s tím muset pohnout :)

2 •Keynes •Keynes | Web | 15. srpna 2011 v 23:24 | Reagovat

Zní to dobře..:)

3 Vendy Vendy | Web | 15. srpna 2011 v 23:36 | Reagovat

Kniha je nádherná, Janu Eyrovou jsem přečetla jedním dechem - a komplikovaný vztah mezi ní a Rochesterem jsem taky v duchu probírala a srovnávala s dnešní dobou. Vlastně měla neuvěřitelné štěstí, že se setkala s takovým charakterem - myslím, že tehdejší páni se moc nemazali s city vychovatelek, natož když byly sirotci bez rodinného zázemí. Byla tam správná dávka romantiky, ale i tajemství. Zakázaná láska, i tak by se to dalo pojmenovat - i když jednostranně, protože Jana přece o Rochesterově tajemství nic netušila. Skvělé čtení. Silný zážitek.
Doporučuji sehnat si i filmové zpracování z roku 2006, je to 4.dílná série. A ještě doporučuji sehnat to s titulky, vyšlo to sice i česky, ale zdá se mi, že čeština tady trochu škodí.

4 Nazgúla Nazgúla | Web | 16. srpna 2011 v 14:12 | Reagovat

Ahoj, to fakt nevím co je s Clarett. My byly týden na návštěvě a teď jsme zase na návštěvě. Tak nevím proč ti neodpovídá, ale jistě se najde důvod a pak ti napíše. :)

5 Caddy Caddy | Web | 19. srpna 2011 v 10:06 | Reagovat

Tu knihu mám teď doma, chystám se ji přečíst :-)

6 Petr Petr | 30. října 2014 v 20:10 | Reagovat

Kniha je dějem dosti zajímavá, ale občas velice náročná na pozornost. Jinak Lutheino, úvodní text se mi zdá býti objektivní a na úrovni.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama