Říjen 2011

Skotská gaelština

30. října 2011 v 19:32 | Lúthien Tinúviel |  Poslouchám
Zamilovala jsem se! :D A to konkrétně do krásné skotské hudby a zpěvačky Julie Fowlis. Na hodině britských kulturních studií nám profesor vyprávěl o zvláštní řeči, která se jmenuje skotská gaelština (Scottish gaelic) a mluví se jí hlavně ve Skotsku a na Hebridech. Tenhle článek ale nemá být lingvistickou přednáškou a tak se můžete pustit do poslechu :)


Navzdory básník zpívá - Jarmila Loukotková

29. října 2011 v 21:52 | Lúthien Tinúviel |  Čtu
Snažím se statečně čelit špatné náladě, ale jde to jen těžko. Pořád jsem nemocná, mám streptokoka a místo aby se mi to lepšilo, spíš se to horší. Venku je pochmurné šedivé počasí, které na náladě už vůbec nepřidá. Je mi líto, že na blog přibývají články tak pomalu, ale asi to nějakou dobu nebude lepší. Aspoň sem přidám článek, který jsem měla rozepsaný už dlouho.

S tímhle článkem se účastním Challenge "Books in my thoughts" u Abbys.


Já u pramene jsem a žízní hynu,
horký jak oheň, zuby drkotám,
dlím v cizotě, kde mám svou domovinu,
ač blízko krbu, zimnici přec mám,
nahý jak červ, oděn jak prelát sám,
směji se v pláči, doufám v zoufání,
mně lékem je, co jiné poraní,
mně při zábavě oddech není přán,
já sílu mám a žádný prospěch z ní,
srdečně přijat, každým odmítán.

Muž, který měl oči černé jako bezhvězdná noc a lesklé jako čepel dýky. Nádherná kniha o neobyčejném básníkovi, který nepsal poezii jen pro pobavení šlechty, ale psal o obyčejném životě - o jeho kráse i ohavnosti, o chudých žebrácích, o nevěstkách v hospodách, o smrti, o mučení a vězení - prostě o životě, jaký skutečně je. Ne nadarmo se o něm mluví jako o předchůdci Prokletých básníků. Jeho básně jsou stále aktuální a mají co říct i v dnešní době.


Tam, kde řeka zpívá

22. října 2011 v 12:13 | Lúthien Tinúviel |  překlad
Dnes jsem se přesvědčila, že ne všechny domácí úkoly musejí být nuda. Máme totiž jeden předmět, který mě opravdu baví - literární překlad. A tentokrát jsem dostali za úkol přeložit píseň tak, aby se dala zpívat. Nejdřív jsme si říkala, že je to hrozně těžké, ale nakonec mi to šlo docela snadno. Zkoušela jsem si to i zahrát na klávesy a zazpívat a znělo to docela dobře. Jsem zvědavá na komentář naší profesorky, trošku mám strach, ale snad to dopadne dobře. Jen chci upozornit, že nešlo o to, abychom přeložili všechno doslovně, mohli jsme pozměnit význam celé písně, hlavně šlo o to, aby se to opravdu dalo zazpívat.

Pusťte si písničku a můžete si k tomu zazpívat anglicky nebo česky :)

Překlad pod perexem


Podzimní ráno

16. října 2011 v 14:49 | Lúthien Tinúviel |  Fotím
Ležím v posteli, třeští mi hlava, bolí mě v krku a když pomyslím na to, kolik mě čeká úkolů a že ve škole prostě chybět nemůžu, mám chuť zalézt do skříně a zkusit, jestli tam přece jen nenajdu Narnii. Ale už radši mlčím, abych vás nezahltila pesimismem a radši vám ukážu podzimní fotky.

Včera ráno jsem se znovu přesvědčila o tom, jak miluju podzim. Když jsme se podívala z okna a viděla jsem mlhu, popadla jsem foťák a vyrazila na procházku se psem. Byla to opravdu nádhera, jako bych nebyla v parku před panelákem, ale spíš uprostřed lesa. Fotky sice nejsou moc kvalitní (Ťapka pořád tahá za vodítko, tak jak mám držet foťák :D ), ale hrozně se mi líbí, jak sluneční paprsky prostupují mlhou.


Tak nasedni! Musíme jet, než se rozední.

8. října 2011 v 8:40 | Lúthien Tinúviel
Omlouvám se, že to tady tak zanedbávám. Ale díky škole nemám ani sílu ani chuť přidávat články. Po prvním týdnu se cítím už líp, nějak jsem se zorientovala, ale první dny jsem ještě nestačila zpracovávat tu horu úkolů co na nás navalili. Skoro na každý předmět budeme muset psát nějakou esej, to bude paráda...
Když člověk do školy vyjíždí za východu slunce a vrací se dlouho po jeho západu, má to dvě výhody - ráno může pozorovat východ slunce a krásnou ranní mlhu, která zahaluje zelené louky a večer zase úplněk vykukující za mraky. Nevýhodou je všechno ostatní.

Máme nového učitele na britská kulturní studia, je to Skot (konečně ne Američan!!) a má úžasný přízvuk :D Nejdřív vypadal přísně, měla jsem strach, že bude nepříjemný, ale jak začal mluvit, úplně se změnil a zjistila jsem, že je vážně vtipný. Celou hodinu jsme se smáli. Jen abychom se smáli i u testů. Víc radši psát nebudu, protože na tenhle blog se můžou dostat i nepovolané osoby :D


A jestli také vyrážíte do školy nebo práce před rozedněním, po cestě si aspoň můžete zanotovat se Smíškem a Pipinem