Bídníci

31. ledna 2013 v 21:36 | Lúthien Tinúviel |  Sleduju
Bídníci od Victora Huga patří mezi moje nejoblíbenější knihy. Bylo natočeno tolik filmových verzí, že jsem to přestala počítat. Musím se ale přiznat, že muzikál jsem nikdy neviděla, ani mě to nějak netáhlo. Když jsem si všimla, že jde do kin nové zpracování Bídníku, které je navíc pojato jako muzikál, začala jsem pociťovat silnou nedůvěru - zpívající Wolverine jako Valjean? Romantický milovník Marius v tomhle podání? Blonďatá Cosetta? Ale řekla jsem si, že ze zvědavosti se na to podívám. Prosím ty, kteří jsou z filmu nadšení, aby brali moje názory s nadhledem, protože je pravda, že jsem byla docela negativně naladěná hned od začátku.

https://lh3.googleusercontent.com/-JhMrpRYfEjg/UOOhmNQ3RHI/AAAAAAAAN98/ohuYyn2pG1I/s400/LesMiserables.jpgobrázek odkazuje na svůj zdroj


Přemýšlela jsem o tom, proč mám vlastně Bídníky tak ráda. Je to neobyčejně silný příběh, který je také ostrou kritikou tehdejší společnosti. Zabývá se myšlenkou, jestli je možné, aby se člověk na samém okraji společnosti změnil, nebo je už navždy odsouzený; když člověk jednou provede něco špatného, je možné, aby se napravil? Děj se velmi dlouhý a spletitý, přesto bych ho tu chtěla aspoň částečně naznačit:

Jean Valjean, který byl odsouzený k vězení na galejích na téměř dvacet let, dokáže, že je skutečně možné, aby se bývalý vězeň změnil. Když zažije, jak mu jeden biskup v zoufalé situaci projeví milosrdenství, pohne to s ním tak silně, že se rozhodne žít novým životem. Podaří se mu přinést blahobyt do města, kde se později stane starostou. Poručík Javert, pro kterého je však zákon vším, věří v to, že bývalý vězeň se nemůže nikdy změnit. Ve starostovi pozná bývalého vězně a začíná dlouhé pronásledování.

Kniha je plná morálních zápasů, kdy se člověk musí rozhodovat, jestli dá přednost sám sobě nebo se zachová správně. Jeden z nejsilnějších okamžiků nastává, když Valjean zjistí, že místo něj byl zatčen jiný muž, který je mu velmi podobný, takže si ho s ním spletli i jeho bývalí spoluvězni z galejí a tento muž má být odsouzen místo něj. Po hrozném vnitřním zápase se Valjean sám udá, protože nechce, aby byl místo něj odsouzen nevinný muž.

Další důležitou postavou je Fantina - dívka, která se zamilovala do muže, který ji opustil, jakmile zjistil, že je těhotná. Jako svobodná matka si Fantina nemůže najít práci a tak nechává svou dceru v hostinci u Thénardierových, rodiny, která se jí zdá velmi přátelská a milá. Sama si pak najde práci v továrně, kterou spravuje Valjean. Když se však provalí, že má Fantina dceru, je z práce propuštěna. V zoufasltví prodá své zuby, vlasy a nakonec začne nabízet i své tělo, aby měla peníze pro dceru. Když ji jeden muž na ulici strčí za šaty sníh, Fantina se snaží bránit a Javert ji kvůli tomu zavře do vězení. Valjean ale Fantinu z vězení propustí a poskytne jí útočiště. Je však příliš pozdě, Fantina umírá a před smrtí ho prosí, aby se ujal její dcery, Cosetty a vychoval jí místo ní.

Z bývalého galejníka se tak stává nevlastní otec. Vytrhne ubohou Cosettu z pařátů nenasytných Thénardierových a ujme se jí jako vlastní dcery. Musí se však skrýt před Javertem, který je stále pronásleduje a tak vyhledá úkryt v klášteře, kde se později stane zahradníkem a Cosetta je vychována v klášterní škole.

Později vstupuje na scénu romantický příběh Cosetty a studenta Maria, který je v protikladu ostatním vážným tématům knihy. Díky vztahu Maria a Cosetty se stane zásadnější věc - v Paříži zuří revoluce, lidé bojují na barikádách a mezi nimi je i Marius. Valjean se vydá za ním, aby ho případně ochránil, a tam se setká se Javertem, který se mezi ostatní vplížil jako tajný agent a byl odhalen. Valjean má možnost se konečně zbavit jeho pronásledování a zabít ho, ale místo toho ho nechá odejít. Javert však stále trvá na tom, že ho později zatkne. Marius je na barikádě zraněn a tak ho musí Valjean nést na zádech stokami pod Paříží. Tam se opět setkává s Javertem, který ho chce hned odvést do vězení. Valjean ho však prosí, aby ho nechal aspoň zachránit mladíka, který potřebuje ošetřit. Javert nakonec svolí a najednou si uvědomí, že bývalý vězeň se skutečně změnil a že dokáže prokazovat milosrdenství, které on sám, zaslepený zákonem, nikomu nikdy neprojevil. Všechny jeho ideály a názory se najednou změní v prach a tak Javert skočí do Seiny a ukončí tak svůj život.

Cosetta se šťastně provdá za Maria a Veljean, který si je vědom své minulosti, se stáhne do ústraní, aby nebránil své nevlastní dceři ve štěstí. Zamilovaný pár na starého muže téměř zapomene, ale jen do té doby, než se Marius dozví, že to byl právě Valjean, kdo ho tenkrát zachránil a donesl z barikády až do bezpečí. Valjean může tedy umřít šťastně s vědomím toho, že se opravdu dokázal změnit a vykonat ve svém životě spoustu dobrých věcí.

Obsazení
Hugh Jackman jako Jean Valjean mi vůbec neseděl, jak typově, tak pěvecky. Připadal mi příliš vychrtlý, ne jen na galejích, ale i celý film, takže se dalo těžko věřit, že by byl takový pověstný silák. Jeho téměř operní zpěv byl sice procítěný, ale k jeho postavě se prostě nehodil.

Inspektor Javert, kterého hrál Russell Crowe, mě překvapil příjemným hlasem, byl asi jediný, který mě zaujal pěvecky. Ale typově se mi k postavě také vůbec nehodil, těžko se mu dalo věřit, že je to fanatický policista, který klidně zemře jen proto, že si uvědomil, že dodržování zákona není vždy ta nejsprávnější cesta, ale je potřeba také projevit milosrdenství.

Fantina v podání Anny Hathaway se mi zpočátku zdála nepřesvědčívá, když však začala zpívat asi tu nejznámější píseň z muzikálu - I dreamed a dream - musím se přiznat, že jsem měla slzy v očích. Byl to rozhodně nejsilnější okamžik filmu. Anna dokázala zpívat opravdu procítěně a dát do toho všechno zoufalství a bolest, které Fantina prožívala.

Marius a Cosetta mi naprosto neseděli ani jeden. Marius nezpíval špatně, ale co se týče vzhledu, bylo mi až nepříjemné na něj koukaz zblízka. Cossetu jsem si vždycky představovala jako černovlasou, v knize se píše, že má mít kaštanové vlasy, takže typově mi neseděla vůbec, i když je Amanda Seyfried velmi krásná. Její zpěv se mi ale nelíbil vůbec, upřímně řečeno, její zpěv jsem si raději přetáčela.

Jestli se ve filmu něco opravdu povedlo, tak to byli Thenárdierovi. Helena Bonham Carter je dokonalá snad v každé roli, tady mi hodně připomínala Miss Lovett ze Sweeneyho Todda - vlastně každé hudební číslo Thénardierových bylo jak z režie Tima Burtona :D Malá Cosetta mě také zaujala, i když mi neseděla jako blondýnka, ale z malé herečky opravdu vyzařoval velký talent a byla ve své roli naprosto přirozená.

Shrnutí - Muzikál podle mě nedokázal vystihnout podstatu románu, hlavně proto, že se tam vše děje velmi rychle a pro někoho, kdo nezná předlohu, musí film postrádat hloubku. Nezaujaly mě bohužel ani pěvecké výkony herců, ani samotná hudba. Také jsem už dlouho nezažila, aby se herecké obsazení tolik lišilo od mých představ nebo od ostatních filmových zpracování - řekla bych, že kasting opravdu nebyl šťastný. Pokud bych měla něco vyzdvihnout, tak určitě Annu Hathaway v roli Fantiny a pěvecký výkon Russella Crowea v roli Javerta. Věřím, že někoho, kdo má rád muzikály obecně nebo konrétně tenhle muzikál, bude určitě spokojený, ale tohle prostě není můj šálek kakaa.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Únorová Únorová | 31. ledna 2013 v 21:58 | Reagovat

Jako, kdyby nás pustili na záchod asi bych na film měla trochu lepší pohled. Takhle jsem se kroutila na sedačce hoďku a půl..
Pohled na Mariuse zblízka, to nebyl žádný med s tím souhlasím a Cosseta mi tam taky nějak moc neseděla..
Vždy když byla scénka s Cohenem tak jsem se nasmála..
Ale musím říct, že Jackman se mi tam líbil a moc.. :-)

2 ta obyčejna ta obyčejna | Web | 31. ledna 2013 v 22:56 | Reagovat

Z obsazení mi asi nesedĕla pouze Cosseta, ale to mozna bylo tim, ze tuhle herecku uplne nemusim ;). Jinak se mi zdalo obsazeni docela dobre. Predlohu jsem necetla, ale dej jsem myslim pochopila dobre. Dokonce me to asi dovede ke knize. Chvilkami se mi zpivani zdalo neuveritelne dlouhe a tragicke smutne pasaze prehnane az komicke. Jinak to byl vcelku fajn film, takovy ten co zanecha dojem a podruhe ho nepustis :)..

3 Zuzana Zuzana | Web | 31. ledna 2013 v 23:01 | Reagovat

Četla jsem knihu, viděla muzikál, ale film ještě neviděla ale moc se těším. Nejvíce na moji nejoblíbenější postavu Eponinu. Jsem ráda že ji neztvárnila nějaká populární herečka Hollywoodu. :-)

4 Lúthien Lúthien | Web | 1. února 2013 v 7:56 | Reagovat

[3]: Eponina mi tam taky vůbec neseděla, i když vím, jak jí všichni chválí. Asi jsem divná :D

5 Avilan Avilan | Web | 1. února 2013 v 13:05 | Reagovat

Jo, na tohle čekám, až se to objeví na netu v dobré kvalitě nebo až si na to vzpomenu :D Bídníky mám ráda, bohužel jsem je ještě nečetla. Říkám si, že po matuře budu mít tolik času, že přečtu fůru knih :D I když tomu sama nevěřím.
No, tak teď nevím, jestli se na tom mám tak moc těšit :D Uvidíme :)

6 Ravicu Ravicu | Web | 1. února 2013 v 21:19 | Reagovat

Mám stejné obavy a nevím, jestli jít do kina či ne :-?

7 Enny Enny | Web | 1. února 2013 v 23:12 | Reagovat

V Irsku už nejsem od 1.srpna. :-) Ale chybí mi každý den. Neskutečně. :-)

8 Rogue Rogue | Web | 4. února 2013 v 21:40 | Reagovat

Zajímavé, většina lidí je z toho filmu naprosot nadšená, takže jsem si ráda přečetla další názor i když nebyl tak docela kladný. Ještě jsem film bohužel neviděla, ale doufám, že brzy budu mít příležitost. Z obsazení jsem byla taky poněkud vyděšená, ale fotky a trailer moje zděšení trochu zmírnily, takže jsem zvědavá, jak to bude na plátně. 8-)

9 •Keynes •Keynes | Web | 5. února 2013 v 20:56 | Reagovat

uuh, to je silně negativní teda..:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama