Hobit - Neočekávaná cesta

10. ledna 2013 v 19:07 | Lúthien Tinúviel |  Sleduju
Uplynulo 9 let od doby, kdy jsme v kině mohli vidět Aragorna usedajícího na gondorský trůn a Froda odplouvajícího daleko za moře se šťastným úsměvem. Všichni napínavě očekávali návrat do Středozemě - přijde zklamání nebo bude nová trilogie stejně kvalitní, jako byl Pán Prstenů?

Obrázek odkazuje po klinutí na svůj zdroj


Rozdělení poměrně tenké knížky na tři filmy vyvolalo zděšení na jedné straně a nadšení na druhé. Někteří lidé to označili jako rýžování peněz, druzí jsou rádi, že si užijí co nejvíc Středozemě. Já osobně stojím někde uprostřed - myslím si, že to opravdu je rýžování peněz, pokud by to ale každý dělal takhle kvalitně a propracovaně, vůbec bych se nezlobila. Navíc jsem ráda, že nebude potřebovat vynechávat scény z knížky. Knihu jsme četla česky i anglicky a mám ji moc ráda - je to jedna z mála knih, kde se neřeší žádné lovestory a není tam ani jedna ženská postava :D Je úžasné, že příběh o 13 trpaslících, jednom hobitovi a čaroději může být tak dobrodružný a zábavný.

Od začátku bylo jasné, že Hobita budou všichni filmový kritici srovnávat s Pánem Prstenů a čekat od něj, že se mu vyrovná. To mi přišlo docela problematické, protože Hobit je mnohem jednodušší knížka než Pán Prstenů, je to spíš odlehčené čtení pro děti - vždyť Tolkien ji především psal pro své vlastní děti. Rozhodně to není tak dramatický a propracovaný příběh a tak jsem byla zvědavá, jak si s tím režisér poradí - jestli zachová určitou dětinskost nebo se bude spíš snažit udělat z Hobita velké drama. Myslím, že nakonec se podařilo najít tu správnou hranici a tak je film chvilkami vtipný a hravý, někdy dramatický a napínavý.

Velkým plusem je určitě herecké obsazení. Martin Freeman je prostě rozený Bilbo, byla jsem nadšená hned, jak jsem věděla, že je obsazený do téhle role. Z trpaslíků je určitě největší osobností Thorin Pavéza - četla jsem, že ho někdo srovnává jeho postavu s Aragornem. Vlastně to není tak od věci; stejně jako Aragorn i Thorin ztratil domov a snaží se ho vybojovat zpět. Ale zatímco je Aragorn popsaný jako bezchybný a čestný hrdina, s Thorinem je to trošku jinak. Ale to bych předbíhala. Nicméně, myslím, že se Richard Armitage zhostil role Thorina skvěle. Fili a Kili se dají dobře zapamatovat hlavně kvůli tomu, že jsou to opravdu pohlední trpaslíci :D A pak mě ještě zaujal James Nesbitt jako Bofur, dal se zapamatovat podle své zvláštní beranice :D Ostatní trpaslíci bohužel moc prostoru nedostali a ani jsem si ve filmu nestihla zapamatovat kdo je kdo, což je trochu škoda, ale snad budou jednotlivé postavy víc rozpracované v dalších dílech.

Další text obsahuje spoilery!!!
Nejdřív bych chtěla shrnout kladné stránky filmu.
Na začátku filmu je vidět snaha navázat na Pána Prstenů a myslím, že se to povedlo skvěle. Moc ráda jsem zase viděla Elijaha Wooda a Dno pytle vypadalo, jako by se vůbec nezměnilo.
Slovní hříčka s přáním dobrého jitra neměla chybu, byla jsem ráda, že tam použili zrovnu tuhle pasáž z knihy, protože to je opravdu vtipná scénka. Stejně tak večeře u Bilba byla skvělá (mimochodem, chtěla bych mít spíž jako Bilbo :D ). A když trpaslíci začali zpívat píseň o Osamělé hoře, zatajil se mi dech.Co se rozhodně povedlo, byla Roklinka, která byla ještě krásnější než v Pánovi Prstenů. I Galadriel se mi zdále mnohem hezčí, Cate Blanchett snad nestárne, ale mládne :D
Rozhodně nejlepší scéna celého filmu je pro mě setkání Bilba a Gluma pod Morií. Byla ta taková komorní scéna a přitom měla děsivější atmosféru, než když trpaslíky honily celé hordy skřetů. Glum byl výborný - opravdu bych s ním nechtěla hrát o svůj život!

A teď k věcem, které mi přišly trochu slabší.
To, co je nejvíc problematické, je určitě délka. Skoro tři hodiny mi přijdou přmrštěné. Co mi přišlo zbytečné, bylo docela dlouhé vyprávění o tom, jak Šmak vyhnal trpaslíky z hory. Myslím, že ani diváci neznalí předlohy nepotřebovali tak detailné líčení historie. To byla jedna věc, která film natahovala a bez které bych se opravdu obešla. Stejně tak je to s příběhem o skřetu Azogovi, o kterém si Thorin myslel, že ho zabil, ale přitom byl stále živý a trpaslíky pronásledoval. V knize se nic takového neobjevuje.
Skoro všechny scény se skřety byly dost přehnané - nemám ráda ty momenty, kdy pár hrdinů přemůže obrovskou armádu nebo jak jsou všichni skoro smrtelně zranění, ale za chvilku už klidně pochodují dál. Když se Bilbo vrhl na Azoga, aby zachránil Thorina, působilo to dost směšně.
Scénku s trolly jsem si představovala trošku lepší. Čekala jsem, že to bude víc podle knížky a Gandalf zmate trolly napodobováním hlasů, nakonec ale dostal víc prostoru Bilbo. Pro mě to byla asi nejslabší část filmu.

Co říct závěrem? Sice se v Hobitovi nějaké chybičky najdou, ale rozhodně není zklamáním, spíš naopak. Myslím, že návrat do Středozemě se opravdu vydařil a už se moc těším na další dva filmy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruu Ruu | Web | 10. ledna 2013 v 20:34 | Reagovat

Na Hobitovi jsem byla před dvěma týdny. Musím říct, že ačkoliv se mi zprvu zdály tři hodiny až příliš, užila jsem si každou minutu a nenudila jsem se ani jednou :-).
Viděla jsem všechny díly Pána Prstenů, četla jsem je v češtině (počítaje i Hobita) a teď se chystám v angličtině, až mi hipík z aukra pošle svoje vydání.
Sice mi taky ve filmu chyběly docela podstatné a moje oblíbené scénky z knihy, ale musím říct, že se mi Hobit jako film líbil možná i víc, než druhý díl Pána Prstenů, možná i druhý, ale na třetí to nemá.
Pořád ale musím trvat na tom, že to patří vedle trilogie k jednomu z mých nejoblíbenějších filmů :-D

2 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 10. ledna 2013 v 20:38 | Reagovat

Líbilo se mi to.

3 Fantaghira Fantaghira | Web | 10. ledna 2013 v 20:57 | Reagovat

Tak já už jsem to úspěšně viděla dvakrát - jednou v dabované 3D verzi a v úterý jsem šla na nedabovanou (spravit si chuť), takže už od sebe trpaslíky dokonce rozeznám :D
Azog mě štval především proto, že tam nemá co dělat, když je dávno mrtvý... Scéna s troly taky trochu zklamala, hlavně to rozuzlení. Ale stejně jsem z toho všeho naprosto nadšená! :D Trpaslíci byli skvělí, Martin Freeman jako Bilbo ještě lepší a Glum... Ach, jak miluju tu jeho tvář, kdy se snaží rozlousknout první hádanku (zuby) :D Roklinka je snad ještě hezčí než v LotRovi, Cate Blanchett to sluší snad vždy a všude, a já osobně jsem byla naprosto nadšená z Radagasta.
Zrovna dneska jsem si povzdychla, že mít peníze, tak na to chodím každý den :-)
Jo a na Song of the Lonely Mountain naprosto ujíždím :D

4 Lalaith Lalaith | Web | 11. ledna 2013 v 19:23 | Reagovat

Docela mě překvapilo, že spousta lidí Hobita označilo za zklamání. Souhlasím s tebou, chyby tam jsou, ale já jsem byla spokojená. K té přemrštěnosti: Mě dorazilo, jak skupinka "surfovala" na té části zničeného mostu po skále dolů. To mi připadalo vhodné třeba do pohádky, ale sem se to zkrátka nehodilo.

5 Black Black | Web | 14. ledna 2013 v 12:46 | Reagovat

Zklamání to určitě není. Je sice pravda, že já asi jsem ten poslední, co to může hodnotit, když ho Pán prstenů docela minul, ale nakousla si to něco, co to možná vysvětluje: PP byl až příliš surový, naopak Hobit byl hravý. A já jsem přeci jen ještě dítě, tak že by to byl důvod? Každopádně, po zkouškovém se hodlám podívat na celého PP a uvidím, jak se mi to bude zdát:)

Scénka s Glumem byla jednoznačně nejlepší právě proto, jak se tam míchaly všechno možné pocity. V jedné chvíli se človek smál, když Glum okřikoval sám sebe, načež ho něco vyděsilo a měl po těle husí kůži..úžasné.

6 Avilan Avilan | Web | 17. ledna 2013 v 17:43 | Reagovat

No, když už nic, tak musí každého nadchnout ta dokonalá hudba.. Já jsem se na Hobita dívala minulý týden a i přes celkem ničemnou kvalitu jsem byla unešená. Abych řekla pravdu, neočekávala jsem pro jistotu nic převratného, proto jsem nakonec mohla jásat. Jo, nějaké zápory se dají najít na všem, ale v dnešní době, kdy se najde strašně málo kvalitních filmů, se tyto drobnosti dají odpustit.
V diskusi ohledně rozdělení filmu na tři části jsem taky někde uprostřed. Rozhodně jde o peníze, ale jsem strašně ráda, že nás bude Hobit provázet několik let, stejně jako Pán prstenů :)

7 Lawiane Lawiane | Web | 17. ledna 2013 v 18:08 | Reagovat

na to rozdělení na 3 díly mám taky dvojí názor. Sice to je nepochybně rejžování peněz a podle mého to i značně ubírá na kvalitě, protože po pravdě řečeno se v tom filmu neděje nic moc jiného, než že někdo někam jde nebo se s někým bije. Ale tak je to docela i v knížce, jen to má rychlejší spád. Na druhou stranu, všechny mé oblíbené série, na které jsem byla zvyklá chodit do kina, končí. Harry Potter, Narnie zatím taky žádná v dohledu, tak alespoň vidina dalších dvou dílů je pozitivní. ;-) Zatím jsem na tom byla čtyřikrát (jsou i filmy, na které jsme šla sedmkrát :D) a pokaždé mi to přišlo o něco lepší. :D

8 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 3. února 2013 v 21:34 | Reagovat

Já jsem byla úplně nadšená a mám radost, že tobě se film taky líbil. Chybičky tam byly, to se popřít nedá, ale atmosféra filmu byla úplně výborná, takže já jsem spokojená.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama