(Ne)mám ráda Vánoce

12. listopadu 2014 v 21:53 | Lúthien Tinúviel |  Myslím
Od té doby, co pracuju v obchodním centru, se můj pohled na Vánoce dost změnil. Předně jsem si všimla, že Vánoce začínají už někdy v září. Obchody s nábytkem tou dobou vystaví na police všemožné ozdoby, řetězy, světýlka a vánoční dekorace, zatímco v supermarketech se objeví čokoládoví Mikuláškové, kolekce a adventní kalendáře. Ale to pravé peklo začíná počátkem listopadu, kdy si své výlohy musí vyzdobit každý obchod a větu "tak napíšeme Ježíškovi" slýchám asi stokrát za den. I já jsem už musela povinně nakoupit řetězy a kouličky a udělat v našem krámku vánoční výzdobu. Teď jen čekám na ten osudový okamžik, kdy v rádiu začnou vyřvávat koledy.


Každým rokem je vánoční období uspěchanější, otravnější a přináší více stresu. Je to přesný opak toho, jaké by Vánoce měly být. Nejde v nich především o to, aby si lidé odpočinuli, setkali se s rodinou a křesťané navíc oslavovali narození Krista? Dnes se ale z Ježíše stal Ježíšek, o kterém vyřvává zelená potvora v televizi a přitom nám podsouvá, jak super výhodně nakoupíme na Alze. Děti mají tolik hraček, že už je ani nebaví si s nimi hrát a lidé se zadlužují, aby si koupili věci, co nepotřebují. Místo toho, aby byly Vánoce svátkem klidu a míru, jsou svátkem lidí nadávajících ve frontě v supermarketech, vyčerpaných matek u ploten a ospalých prodavačů, kteří musí do práce i na Štědrý den. A nad tím vším se nesou tóny koledy, zpívající o pohádkových a klidných Vánocích. Místo betléma si lidé do oken strčí světélkujícího Santu a aby byla ta pravá vánoční atmosféra, koupí si Coca Colu, protože "Vánoce jsou tady". Někteří se od filé s bramborovým salátem přece jen utrhnou a vydají se na půlnoční do kostela (která se už stejně neslouží o půlnoci), aby se jednou za rok podívali, jak ten kostel vypadá zevnitř.

Nemyslete si, že jsem protivná škarohlídka, která má potřebu na vše nadávat. Myslím, že Vánoce mám v jejich podstatě ráda. Přála bych si jít na Štědrý den do lesa a procházet se zasněženou krajinou, pozorovat, jak se vločky třpytí ve slunečních paprscích a užívat si ticha a klidu. Potom bych přišla domů, dala si horký čaj na zahřátí, sedla si ke krbu, pozorovala plameny a při poslechu koled zdobila Vánoční stromek. Ale nejhezčí by bylo, kdybych se večer pod stromečkem sešla s celou rodinou a vládla by příjemná a veselá atmosféra. Jo, ta představa je vážně krásná, ale bohužel to je pouhá představa, vysněná a reálná asi tak, jako že zítra projdu skříní do Narnie. Nemám vlastně rodinu, se kterou bych se mohla sejít. Nejspíš pojedu za tátou a budu s ním, v jeho malém starém bytě, kde nejspíš ani nebude mít žádnou výzdobu nebo stromek. Od mých devíti let jsme spolu Vánoce neslavili. Bude to zvláštní. A asi mi bude hodně smutno. Smutno z toho, že nemůžu být s mamkou. Smutno z toho, že nemám domov a rodinu. Smutno z toho, že už tolik jsem neprožila žádné hezké Vánoce. Ale co, je to stejně den, jako každý jiný. Řekla jsem si, že dopředu musím počítat s tou horší variantou, ještě to může dopadnout tak, že na Štědrý den budu muset do práce a pak už nestihnu dojet až za tátou a tak budu na Štědrý večer brečet doma do polštáře. No a co. Nakonec usnu a další den mi bude líp. Nechci se s tím zbytečně trápit. Třeba nakonec ty Vánoce dopadnou i líp, než teď čekám. Nesmím asi vše vidět tak černě...

Tenhle článek začal jako kritika komerčních Vánoc a nakonec skončil u mé osobní zpovědi, jak se bojím, že mi bude o Vánocích smutno. No, asi se ve mně ty pocity tak prolínají, že se spolu prolnuly i v tomhle článku. Co vy a Vánoce? Máte je rádi? Slavíte je? A máte je s kým slavit?
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hedd Hedd | Web | 12. listopadu 2014 v 22:52 | Reagovat

U nás doma se Vánoce nesly vždy ve znamení hádek a stresu. Táta s mámou si v té době příliš nerozuměli, tudíž byly Vánoce vždy příhodnou záminkou, proč se pohádat (hádky, ve kterých se řešilo, bude-li stromek odděn do jednobarevných, či barevných světýlek, byly na denním pořádku). Bohužel. Ráda bych prožila opravdu klidné Vánoce, třeba jen s mamkou, nebo jen s přítelem (a na to si ještě hezkejch pár let počkám), ale vím, že ještě pár let budou Vánoce ve spěchu, stresu a neklidu. A pořádně mě to mrzí. :(

2 Angel Angel | Web | 12. listopadu 2014 v 23:06 | Reagovat

Ne že bych Vánoce neměla ráda, ale určité věci mi na nich prostě vadí. Na jednu stranu mám možnost po roce vidět mé blízké, které přes rok nevídám. Na straně druhé nesnáším, opravdu nesnáším, tu uspěchanost, vánoční ozdoby všude možně už od listopadu, otrávené obličeje lidí všude kolem, přetvářku a faleš. Ano, ač se to nezdá, tak  i o Vánocích se setkávám s lidmi, kteří dělají, jací nejste kamarádi jen, aby něco pro sebe získali. Je mi líto, že nemáš o Vánocích s kým být a ze srdce doufám, že budeš mít letošní Vánoce naprosto perfektní.

3 Bels Bels | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 23:54 | Reagovat

Já vždycky mívala Vánoce ráda. Výzdoby v obchoďácích mi nikdy nevadily, ba naopak, připomínalo mi to, že se blíží mé nejoblíbenější období v roce a těšila jsem se.

Dnes...

Když jsem začala číst tvůj článek, vzpomněla jsem si, že se naopak Vánoc letos hrozně bojím. Četla jsem a myslela jsem na to, že to asi bude dost smutné. Že budu mít jen blízkou rodinu. Mámu, která nemá Vánoce ráda a tak bude protivná, tátu, který bude otrávený z mámy, kocoura, kterýmu to bude úplně jedno. Myslela jsem na to, že před rokem jsem u sebe měla člověka, který tenhle můj strach znal a tak se rozhodl uskutečnit ty nejhezčí Vánoce, které jsem kdy zažila. A že se mu to povedlo. A myslela jsem na to, že on už tu pro mě nechce být, že se mi po něm stýská a že na ty hloupé Vánoce to možná bude ještě mnohem horší.

Jenomže ty jsi mi ukázala, že mám důvod být stále vděčná za to, jaké ty Vánoce vůbec budou, protože pořád ještě mám tu blízkou rodinu, která ať je jaká chce, pořád mě má ráda.

Děkuju, že jsi mi to připomněla a zároveň doufám, že ty tvé Vánoce dopadnou mnohem lépe, než očekáváš.
Ono to představování si katastrofálních scénářů má výhodu v tom, že nic milého neočekáváme a nakonec jsme mnohokrát příjemně překvapeni. Na druhou stranu kolikrát přijdeme na to, že se něčeho děsíme úplně zbytečně, takže snad vážně vše dopadne dobře. :)

4 fish-way fish-way | Web | 13. listopadu 2014 v 9:20 | Reagovat

Plne s Tebou souhlasim Vanoce jsou uz tak zkomercnelej svatek ze to beru jako dalsi normalni den (ted tim myslim ten stedrej) bylo hezky kdyz sem byl jeste malej a mel sem taky rodinu nicmene roky plynou a plne chapu jak se citis
bud silna a anaz se tehle negativnich myslenek zbavit nebo je predelat na pozitivni.. vzdycky ma vsechno i druhou stranku a pak budes mit mnohem krasnejsi zivot

5 Magdaléna Magdaléna | Web | 13. listopadu 2014 v 11:08 | Reagovat

Vždycky mi je hrozně smutno za všechny ti lidi, kteří vnímají Vánoce přesně jako ty. Jasně že u nás nikdy nepanovala idylka, stejně tak jako se neumím ubránit stresu. Ale přece jenom jsme si alespoň 3 dny dokázali udělat čas, zvlonit, těšit se, užít si to, pozvat na oběd ty, co máme rádi. A tak....
A Santa, Cola  podobná zvěrstva nám nesmí přes práh.
.
Držím ti palce, ať se Vánoce povedou, někdy jsou opravdu ty dny skoro zázračné. Myslím, že budeš příjemně překvapená :)

6 Em Age Em Age | Web | 13. listopadu 2014 v 11:22 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím... marketing opravdu využívá Vánoc až příliš, až je to trapné.
My s rodinou také neslavíme; teda máma upeče kapra, a dá mi jeden dva dárky a já jí taky, ale to je tak všechno. :-)
Teď ale bydlím u přítele, a tady to, koukám, berou trochu vážněji. :D Tak čekám, že tyto Vánoce pro mě budou opravdu vánoční. :-D

7 Michelle Michelle | Web | 13. listopadu 2014 v 12:25 | Reagovat

letos jsem si říkala, že se na vánoce nijak zvlášť netěším. žádná pořádná atmosféra, jsem bez peněz, takže nemůžu vymýšlet žádné velké překvápko pro ty, které mám ráda.
na druhou stranu... bude to fajn. i přes nervy kvůli zkouškám a práci. budu doma, s rodinou, konečně zase uvidím bráchu, který se vrátí po dlouhé době a v krbu bude hořet oheň... a budeme se dívat na pohádky a tak. ono to vlastně asi stačí i bez toho překvápka, jen je to škoda, ten pohled na to, když mají radost z něčeho, co nečekali je kouzelný.
s tátou si to určitě užiješ i v malém bytečku. už jenom proto, že budete spolu :)

8 Hanyuu Hanyuu | Web | 13. listopadu 2014 v 22:12 | Reagovat

Já Vánoce miluju, jsou takovým obdobím, kdy je mi na duši nějak líp, i když to třeba není všechno úplně parádní. Ale nejsem křesťan, takže pro mě nějakej Ježíšek nic neznamená a abych pravdu řekla, co se dětí týče, jako mnohem lepší varianta mi připadá Santa. Děcka ví, co si pod tím představit, mají dokonce i vysvětlení, jak stihne oběhnout všechny děti a celé to musí být pro ně takové hezčí, než když se řekne, že dárky dostanou od nějakého Ježíška. Navíc prostě nemám ráda to, jak strašně to dělá z Vánoc křesťanský svátek. Nejsem ateista, to skutečně ne, ale neuznávám křesťanství, takže asi tak. :-) (Ale neodsuzuju nikoho a nic.)

Ale dost mě mrzí, co popisuješ. Je mi to fakt líto, jelikož vnímám Vánoce jako snad nejkrásnější svátek a je nespravedlivý, když ho tak milej člověk, jako ty, musí strávit tímto způsobem. Přeju teda pevný nervy a hodně, hodně štěstí jak do toho vánočního období, tak i do následujícího roku. Třeba se to celé otočí a bude mnohem líp. Tak nějak v to doufám, protože i já bych to docela potřebovala.

9 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 14. listopadu 2014 v 9:02 | Reagovat

Já jsem typickej antivánoční skřet. Nejradši bych je ukrad a zakopal někam hooodně hluboko. :D Doma se to slavilo hlavně kvůli bratrovi, nijak se to nehrotilo, jen mě vždycky štvalo, jak velký haló kvůli tomu dělají ostatní. Osobně bych nechal jen to jídlo a volnu (ano i bez dárků, ostatně s dáváním dárků mám taky problém, páč pokud nevím, co kdo chce, jsem absolutně v kelu). Well, a teď bydlím u polovičky, která je vánoční maniak. U nich jsou ty vánoce dost ortodoxní a při počtu ozdob, který mi nedávno prošly rukama to vypadá, že každý rok zdobí celý les. Takže se trochu děsím letoška.

10 Rogue Rogue | Web | 14. listopadu 2014 v 17:24 | Reagovat

Co se týká projevů obchodníků a vůbec celkové komerce z Vánoc je mi z toho zle. Tento týden jsem byla v obchodní centru a když jsem v něm uviděla obrovský vánoční strom, vážně se mi udělala fyzicky nevolno. Mrzí mě a štve že, Vánoce přestávají být (anebo snad už přestaly) svátky klidu a pohody, kdy se lidé sejdou, pobaví, doba s náboženským významem - je to jen honba za drahými dárky a snaha trumfnout všechny ostatní obdarovávající...

11 Van Vendy Van Vendy | Web | 15. listopadu 2014 v 0:03 | Reagovat

Ano, vánoční šílení už od září mi děsně pije krev. Stačilo by to klidně od adventu, nebo aspoň po dušičkách. Je mi jasné, že reklama je reklama a obchody se předhánějí, aby urvaly zákazníka (a víc vydělaly), ale popravdě, vidět někde v září kolekci, tak si ji na tom místě nekoupím ani v prosinci, protože mě tím naštvou.
Koledy v obchodech, to je další věc, která mi leze na nervy, jo, chápu, že to vytváří tu správnou vánoční atmosféru, ale pro zaměstnance obchodů (zvlášť těch velkých) to musí být psychické týrání. Jedině že by otupěli natolik, že by to nevnímali.
Naše vánoce doma taky nebyly růžové, Luthien, vždycky jsme se před vánoci s mamkou příšeně pohádaly a já pak neuměla na Štědrý den přehodit výhybku a přeladit se do pohody. A už to mě děsně štvalo, asi dvakrát se nám povedlo, mít vánoce celkem pěkné (bez hádek a celkem príma pohoda).
Že si neozdobíte s tátou stromeček? A co kdybys to prostě udělala sama. Nemusí být velký, zkus nějaký malý, třeba do metru, nebo i menší. A může být umělý, kdoví, třeba by z té vánoční atmosféry něco ucítil. Stačí několik baněk, pár řetězů, nebo prostě jen slaměné ozdoby, pokud bys chtěla mít stromeček stylový. Víš, jen tak pro radost, ne proto, že se to musí, ale proto, že vánoce bez stromku jsou takové smutné.
Jedno mě napadlo už před časem - možná je čas, aby se lidi přestali zlobit na vánoční šílenství a začali vánoce řešit svým stylem (tím neříkám, že schvaluji vánoční obchodní třeštění). Mám pocit, že moment znechucení a naštvání komerčními praktikami může člověka nakopnout k tomu, aby vzal věci do svých ruk a začal je dělat po svém. Dárky? Proč ne, ale v klidu a třeba v listopadu, aby nešílel v prosinci třiadvacátého, že ještě nic nemá a honem honem nakoupit. Dárky? Proč ne, ale netřeba plenit vkladní knížku nebo si půjčovat od lichvářů. Kde je psáno, že dar musí být v ceně tisíc korun a více? Dají se koupit menší dárečky, za stovku, za dvě stovky, za tři- nebo i za padesátikačku. Jen by to měly být dárečky, při jejichž výběru člověk myslí na toho, koho chce obdarovat. Vánoční cukroví? Proč si nenapéct, věnovat tomu jeden víkend, pouštět si k tomu písničky (a nemusí to být koledy, nebo pokud koledy, tak s vlastním výběrem, mně se na vánoce osvědčila i klasická muzika, u takového Mozarta nebo Vivaldiho se peče jedna radost). Cukrovího nemusí být dvacet druhů, stačí tři-čtyři druhy a raději naaranžovat mísy s ovocem. Na Štědrý den se před večeří sebrat a jít nakrmit třeba kachny do místního rybníka (jezírka, k řece, nebo jen tak). To všechno si naplánovat a pokusit se naladit partnera nebo rodinu tak, aby se jim ten nápad zalíbil.
Štědrovečerní večeře? I ta se dá zčásti připravit dopředu, spousta věcí se dá zvládnout dík dobré organizaci.

Tvoje představa vánoc se mi líbí, Luthien a myslím, že by se ti jednou mohla splnit (tím jednou myslím v dohledné době, ne až za padesát let ;-)  :-D) Přeju ti, aby tvé vánoce byly aspoň snesitelné. Ale zkus to s tím stromkem, třebas menším. Ať máte doma aspoň nádech vánoc...

12 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 0:08 | Reagovat

V práci dělám na tři vánoční televizní spoty :D koledy slyším každý den a taky mě to dost sere :D

13 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 16:20 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím. Znáš večerníček Chaloupka na vršku? Mohla bych se na něj dívat pořád, i teď, protože se mi opravdu moc líbí, jak lidé kdysi dokázali žít v souladu s přírodou, dodržovali tradice a svátky slavili jako něco nevšedního, kouzelného. A dneska? Když se o hodinu občanky zeptal učitel spolužáka, co bude v pondělí, odpověděl, že prázdniny. :-x :-?

14 Leňa Leňa | 17. listopadu 2014 v 20:38 | Reagovat

Zpět asi 3 roky jsem měla na Vánoce stejný názor. Spěch, nákupy, výzdoba strašně brzo. Ale envím proč, jsem se letos začala těšit. Ono jde asi především o to, jak člověk vnímá Vánoce sám o sobě a ne co vidí kole sebe. I když celý svět bude bláznit, člověk si může tu almosféru užít po svém. Mám ráda výzdobu v Nové Karolině v Ově, mám ráda svařáky, perníčky, stromky nazdobené u domů a vánoční koledy. Je fuk, co ostatní. Mám ráda tu atmosféru a nikdo mi to nemůže vzít. Jinak s tím, že budeš na Vánoce sama nebo to aspoň nebude takové jak bys chtěla je nemilé. A asi těžko ti to něco jako svařák a stromek někde na náměstí vynahradí, ale to je život. Jednou je líp, podruhé hůř. A jeden v tom všichni stejně. Tak se netrap a zkus t těch Vánoc vymáčknout co nejvíc i kdyby to mělo být dost málo.. ;-)

15 MarijaKes MarijaKes | Web | 21. listopadu 2014 v 12:19 | Reagovat

Vánoce jsem vždycky měla moc ráda. Jako dítě i jako maminka a dnes jako babička. Dokud žila moje tchýně, přizpůsobil se i manžel a třeba se na slavnostní štědrovečerní večeři převlékl z tepláků do něčeho slušnějšího. Když pak jeho maminka umřela, už 2 měsíce před svátky vykřikuje, že ruší Vánoce, žádné dárky, žádné pečení.....Když začnu péct cukroví, nadává, že je všude binec, roztahané plechy, tácky s polotovary...., všude to voní a já se nedám,jsem šťastná. když jsem chodila do práce byla to trochu honička, nyní mám čas na úklid u maminky i doma a napéct celé rodině. Když jsem pracovala, nejvíc jsem se těšila na dlouhé volno a setkávání s rodinou, na zimní procházky...i na světýlka a výzdobu v obchodech a ulicích. Ale to ještě chodil Ježíšek ke všem. Nejsem věřící, Vánoce vnímám jako svátky radosti a rozzářených srdcí. Ale pokazil je Santa a všudypřítomné reklamy chytající do sítí uřvané děti, které chtějí tohle a támto. Stejně si ale myslím, že tomu všemu, co nám vadí se lze vyhnout.  Nepřipustit si mnohé k tělu. Nejezdím nakupovat dárky do velkých schopingů, ale před dvěma lety jsem byla v Ostravě v Nové Karolině. Vlastně ze zvědavosti, jak se změnil ráz onoho koutu, kde stály opuštěné hutě. Byla jsem nadšená, že z vlakového nádraží přejdu přímo do obchodu. Sotva otevřeli, tak jsme tam byli skoro sami. Ta hrstka lidí se jaksi rozpustila v prostoru a nakupování a prohlížení byla pohádka. Když už se tam začali lidé hrnout, my jsme již spokojeně i po obědě šli na vlak. Když si nechá člověk vše na poslední chvíli, tak je to hnusný blázinec. Je pravda, že nyní dost nakupuji v osvědčených e-schopech a vlastně už nyní mám dárky pro vnoučata v balících na skříni. Pomalu začnu péct perníčky a těšit se na sníh.....Ovšem prodavačky lituju. Lituju je samotné i jejich rodiny. I jejich děti chtějí mít pohodové Vánoce a manžel spokojeně nadlábnutý v klidu a pohodě domova. Jsou mnohá povolání, kde lidé slouží pátek svátek, ale prodavačky navíc musí vyslechnout tolik negací, usmívat se, i když bolí nohy a záda, být přívětivé, i když by rozmazlenému dítku nebo nafoukané paničce nejraději.....Já mám ještě blog s grafikou. Vím, že už se mnozí tvůrci ptají po komponentech a chtějí tvořit vánoční přání, prezentace, filmečky a já si fotím kupované i své vyrobené ozdoby a už nyní chystám na blogu vše potřebné. A připadám si jako ti obchodníci. Jen já nic neprodávám, vše je zdarma a tak nepotřebuju nahánět zákazníky, jen mě potěší, když je někdo spokojený.
Být o vánocích osamotě a ze všech stran slyšet a cítit radování je docela bolavé, ale zkus si něco připravit, co tě bude těšit...... :-)

16 Lúthien Lúthien | Web | 21. listopadu 2014 v 22:43 | Reagovat

Díky všem za milé a potěšující komentáře! Nakonec to opravdu vypadá, že ty Vánoce nebudou tak špatné, jak se zdálo :)

17 Ally Ally | Web | 27. listopadu 2014 v 12:26 | Reagovat

Na jednu stranu věřím, že i klidné, krásné Vánoce si člověk může udělat sám, na druhou stranu mi tento článek připomněl, že je právě to "udělat si" rok od roku těžší. Pokud člověk nějak funguje v běžném světě, tak před "Vánoci od září do prosince" není úniku. A vzhledem k tomu, jak dlouho trvají, mizí veškerý pocit něčeho zvláštního a svátečního. Je mi 27 a ještě si pamatuju Vánoce, kdy se první výzdoby v obchodech objevily až s adventem, a jak se mi líbilo prohlížet si výlohy. Dnes otáčím hlavu, protože je toho prostě moc.... Nakonec, jak správně píšeš, Vánoce nejsou o nákupech, o dárcích a prostě vůbec ne o konzumu. Smysl Vánoc a jejich podstata tkví ve věcech duchovních, a to jak pro věřící tak ateisty.

A tak ti už dopředu přeju moc krásné, klidné Vánoce, i s tím lesem, sněhem a tichem. Krásnější si sama představit ani neumím.

18 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 27. listopadu 2014 v 12:45 | Reagovat

Já nevím, ale když se někomu chce dělat si z Vánoc noční můru, ať to dělá, ale když se někomu nechce, nevím o tom, že by u okolí s pistolí u hlavy zakazovalo mít pohodu a vytvořit si poklidnou atmosféru. Já si ji tvořím. Maximálně fakt v tom obchodě asi úniku není, ale upřímně... ještě jsem si žádných vánoc krom osvětlení na lampách na ulici nevšimla. A to jsem půlku týdne vždycky v Plzni. Kdo chce jaké, ať si je udělá.

19 Maddie Bonne Maddie Bonne | Web | 27. listopadu 2014 v 12:48 | Reagovat

Slavit mám s kým, ale Vánoce příliš ráda nemám. Jak říkáš, je to všechno hrozně uspěchané... Na mě dopadá stres z toho, že nekoupím dokonalé dárky, že se nebudou líbit... A navíc mě občas nebaví se přetvařovat, že jsem spokojená s dárky, které dostanu já. Teď mě nezavrhávejte, že jsem nevděčný parchant, ale mě prostě hlavně mrzí, že lidé okolo mě nedokáží odhadnout, co mám ráda. A taky, když od babičky dostanu popsanou knížku jakýchsi podivných testů a k tomu řetízky z Bravíček, neskákám zrovna nadšením do stropu.
Prostě, na Vánoce se netěším. Tedy, adventní dobu mám docela ráda. Přímo si ji užívám. Jen ten Štědrý den by už být nemusel...

20 Marillee Marillee | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 12:49 | Reagovat

Vánce mám ze všech svátků snad nejradši, člověk si odpočine a zrelaxuje se. :-) Letos to bude ale tězší, do Vánoc se mi moc nechce, ani pořádně nevím, kde a jak je budu slavit. Ale snad se to vyřeší stejně jako u tebe! :-)

21 Viollet Viollet | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 15:49 | Reagovat

Snad jediné pozitivum na Vánocích jsou prázdniny a bramborový salát. Letos se na ně těším, po dlouhé době ho nebudu jíst sama u stolu...

22 Kate Kate | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 16:00 | Reagovat

Já Vánoce miluju.
Je to pro mě jediná doba, kdy mám pocit, že je u nás doma vážně klid a téměř žádné hádky rodičů. Jelikož nám během tří let přibyly do rodiny dva prckové, berou se u nás Vánoce zase ještě o trochu více detailně a důležitěji. Ale jediné, co mi na Vánocích vadí, je, jak píšete, že se z nich stal komerční svátek. A taky to, že když už někomu koupím něco, co si myslím že se mu bude líbit, nakonec se stresuju, že je to blbost a že mu to nedám. Ale nakonec to vždycky dopadlo dobře. :-)

23 Blanka Blanka | Web | 27. listopadu 2014 v 16:10 | Reagovat

Poslední roky si všímám toho, co ty...Osobně mi jako zákazníkovi vadí, když vidím vánoční zboží již v září. Spíše mě to od nákupu odrazuje než aby mě to donutilo nakupovat. Vánoční dárky nakupuji hojně přes internet, takže se nějakým vánočním "davům" hezky vyhnu. Na Vánoce se těším, ale nějakým způsobem to už není takové jako dřív. Jsem dospělá a zatím nemám děti, takže doufám, že až přijdou děti, tak Vánoce opět ožijí.
Letos se tedy výjimečně těším, protože máme s přítelem nový, hezčí byt, takže budou Vánoce v novém :-)
Jinak ti přeji, ať svátky prožiješ alespoň trochu hezky a ne nějak pochmurně :))

24 Elie Elie | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 17:16 | Reagovat

Uz jsem se bala, ze jsem jedine vanocni Grinch :D Ja a moje nejlepsi kamoska vime, ze ty letosni Vanoce budou stat za starou belu, tak jsme se rozhodly je pojmout netradicne :) Rano na Stedry den jdeme do naseho utulku, neco donest pejskum a na odpoledne poradame sbirku pro Cerveny kriz v nasem meste. A vecer po veceri se sejdem se vsemi nasimi prateli, kteri nebudou moc slavit s rodinou a budeme s nima :)

25 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 17:46 | Reagovat

Vánoce mám ráda..protože si rodina dává dárky na druhou stranu všechny ty dárky splašit je celkem fuška:D

26 Morell Morell | Web | 27. listopadu 2014 v 18:21 | Reagovat

Víš... to máš tak. Ten, kdo ti může nejlépe udělat hezký Vánoce, jsi TY. Chceš jít do lesa? JDI do lesa. Chceš mít atmošku? UDĚLEJ si atmošku. Nebude mít Táta stromek? Dones mu alespoň větvičku a udělejte si legraci z miniaturizace. :-D

Já si taky udělám Vánoce hezký: asi zajdu do lesa, udělám si nějaký rituál a budu si číst pohádky při svíčkách.

27 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. listopadu 2014 v 19:02 | Reagovat

Taky se mi to příčí, že na jeden z největších křesťanských svátků v roce musí někteří lidé dělat od rána do večera a jestli nějaký ateista namítne, že nejsme nežijeme ve středověku, připomenu mu, že toto území je po dlouhou dobou opravdu křesťanstvím prosáklé a některé věci bychom si z něj fakt měli udržet.

Já nesnáším "vánoční náladu" od doby, kdy jsem musela jít do nákupního centra týden před vánočními prázdninami. Je to hodně komerční. Naše rodina ty Vánoce z křesťanského hlediska moc neprožívá, ani z komerčního- prostě odpočíváme a nabíráme síly na další rok. Ale hádáme se někdy fest. Holt, silné osobnosti v jednom prostoru na dlouhou dobu není taky žádná sranda :-D

28 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 19:14 | Reagovat

My se doma přesně držíme ducha Vánoc. Rozkrajujeme jablka, pod talířky si dáváme šupiny, pouštíme po vodě skořápky se svíčkami. Nikdy jsme si nepotrpěli na nějak extra drahé dary. Už jako malá holčička jsem byla zvyklá, že na Vánoce dostanu spíš nějaké zajímavé drobnosti a nebo něco užitečného jako oblečení. Největší maximum byly knihy nebo DVDíčka.
To všeobecné Vánoční běsnění mě zcela míjí, ale asi proto, že jsem pohodář a rozčílí mě opravdu jen máloco.
Mamce koupím nějakou nádhernou svíčku, protože je zbožňuje, kámošce zajímavou odrůdu zeleného čaje a mám to odbyto. Vánoce strávím odpočinkem a čtením knih.
Každý si musí užít Vánoce po svém, slavím je přece proto, protože chci a je to rodinným zvykem, ne proto, že mi to někdo diktuje.

29 Zeměpis z Hlavy Zeměpis z Hlavy | Web | 27. listopadu 2014 v 19:23 | Reagovat

Je to pravda, taky zrovna nemusím Vánoce v září a reklamy na naprosté (s prominutím) p..iny. Ztratil se ten celonárodní duch Vánoc.

30 Kačka Kačka | Web | 27. listopadu 2014 v 19:48 | Reagovat

já mam vánoce celkem ráda , ale asi by jsem vymazala dárky ..... jo zní to divně , ale nikdy nevim co komu koupit a ostatní neví co koupit mě :D takže je to vzájemný :-D  :-D  :-D

31 cup-of-my-world cup-of-my-world | Web | 27. listopadu 2014 v 20:25 | Reagovat

Doufám že budeš mít hezké vánoce, a jestli je budeš slavit sama tak to ber tak že aspoň budeš mít klid, vem si knížku a zachumlej se do přikrývky, nebo si vem dobroty a dívej se na blbý filmy v televizy.A poslední varianta,zavolej všem lidem na kterých ti záleží a popřej jim hezké vánoce :-)

32 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 21:17 | Reagovat

Ne, ono už to zase nastane...

33 Boris Leto - spisovatel Boris Leto - spisovatel | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 21:19 | Reagovat

V Lidlu v Edinburghu jsem dneska narazil na hlášku typu: Vánoce jsou svátky darování, ne šetření peněz. Co dodat... :D

34 Miss Psycho Miss Psycho | Web | 27. listopadu 2014 v 21:36 | Reagovat

ja tiež myslím že ten humbuk okolo vianoc len škodí, a doma sú vianoce dosť o ničom ale v škole milujem takú tú atmosféru, keď spievame koledy všetci osstatní čumia že či nám šibe a tak.

35 sarush ef sarush ef | Web | 27. listopadu 2014 v 22:04 | Reagovat

Souhlas.

36 c0llyn c0llyn | 28. listopadu 2014 v 5:50 | Reagovat

Tak ted' už tě chápu, proč nemáš ráda Vánoce. Nemáš je s kým slavit. V tom tě naprosto chápu, a a na druhou stranu je mi tě líto. Kdybych byla na tom stejně jako ty, tak bych se zahrabala někde do peřin a tu noc přespala, jak jsi zminovala. Reklamy - Těch není nikdy dost! Přiznejme si. Reklama na ''Vánoční'' Kofolu s divokým prasetem a slavnou větou ''Já už ho vidím!'', má v sobě skrytu tu Vánoční atmosféru a k Vánocům zkrátka patří. Zatímco zeleného mimoně propagující Alzu, jehož všichni tak nenávidí, tak obchodník chce všem natlouct do hlavy, že na Vánoce se dárky musí jít nakupovat k němu. Výzdoba - Tady můžu jen kývnout hlavou. Je pravda že Vánoce začínají už v Září, stejně jako Velikonoce už v Únoru. Ale co s tím někdo nadělá? Obchodníci se předhánějí, a nabízí ty největší slevy a všechny druhy všeho možného.. Kdybych měla Vánoce popsat jedním slovem a vzít v potaz tohle všechno - Spěch.

37 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 28. listopadu 2014 v 12:16 | Reagovat

Komerční Vánice mi taky vadí. Ty reklamy, které masírují děti jsou úplně kruté. Je to vážně strašné.
Ale jinak mám Vánoce ráda (i když kolem zkouškového je vždycky stres). Letos budu prvně s přítelem, tak jsem zvědavá, jak to vymyslíme.

38 Annyn Annyn | 11. prosince 2014 v 1:04 | Reagovat

"Dnes se ale z Ježíše stal Ježíšek, o kterém vyřvává zelená potvora v televizi a přitom nám podsouvá, jak super výhodně nakoupíme na Alze."

Milá Lúthien, mluvíš mi z duše :-D Vánoce mám moc ráda, ale přesně tohle na nich nenávidím. Narazila jsem na Tvoje stránky dnes zcela náhodou a už se stávám Tvojí fanynkou, moc krásně píšeš (viz elfí povídka), Tvoje úvahy mají hlavu a patu a nesporný vtip...máš talent! Děkuji za možnost číst Tvé články. Na internetu běžně používám přezdívku jako máš Ty, ale vedle Tebe pokorně ustupuji do pozadí ;-)

39 Janča Janča | E-mail | Web | 26. prosince 2014 v 23:34 | Reagovat

Je super, když umíš přejít od takového odporu k touze a lásce k Vánocům. Je mi líto, že téměř nemáš s kým být na Vánoce, ale jednou se to změní a budeš určitě šťastná a moc si je užiješ! :)

40 Laisi Laisi | E-mail | 20. ledna 2015 v 21:45 | Reagovat

Díky moc za tenhle článek, potěšil mě, naše pocity jsou si někdy hodně podobné. Mám sto chutí založit iniciativu "za alternativní slavení vánoc". Prostě se sejít (s partou podobných existencí), vymyslet společný program, darovat si navzájem ztišení a radost, a mít pak dost sil dát to dál... No, to je jen taková spontánní reakce. Líbilo se Ti aspoň na slavnosti? Ozvi se když tak...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama