Hobit 3 - Bitva pěti armád

7. ledna 2015 v 17:20 | Lúthien Tinúviel |  Sleduju
Trochu jsem váhala, jestli do kina na poslední díl Hobita jít. Minulé dva díly na mě příliš nezapůsobily, i když druhý se mi líbil o něco víc, než první. Přesto jsem necítila potřebu vidět některý z filmů znovu nebo si je pořídit domů. Nakonec jsme byla ráda, že jsem se do kina vypravila. Poslední díl se mi líbil ze všech nejvíc a i když k němu mám určité výhrady, užila jsem si to.

Následující text obsahuje spoilery!

Myslím, že největší předností posledního dílu je to, že vás okamžitě hodí do děje a nesetkáte se tu s dlouhavými návraty do minulosti a rozvleklým vyprávěním o historii jako v předchozích dílech, které se svou délku opravdu snažily natáhnout za každou cenu. Film začíná tam, kde přechozí skončil - Šmakovým útokem na Jezerní město. Musím říct, že to byly opravdu působivé scény, při kterých mi skoro přebíhal mráz po zádech. Tvůrcům se podařilo vytvořit děsivou atmosféru, kdy plameny pohlcovaly celé město, budovy se řítily a lidé neměli kam utéct. Souboj Barda se Šmakem byl vystupňovaný na maximum, hrdinovi pomáhal i jeho syn (v knize o něčem takovém není ani zmínka). Mluvící Šmak působil přes svou hrozivost lehce směšně. Bard draka skolil dost brzy po začátku filmu a dál už se film věnoval osudu trpaslíků, kteří to vše jen pozorovali od Osamělé hory.
Obrovský zlatý poklad způsobí, že Thorin zešílí a začne se chovat úplně jinak, než dřív. Myslím, že se tvůrcům skvěle podařilo vystihnout, jak Thorin ztrácel rozum a herec Richard Armitage působil opravdu přesvědčivě. Nejvíce Thorin touží po Arcikamu, velkému diamantu, kterému se přezdívá srdce hory. To ale již v minulém díle našel Bilbo a teď jsme svědky jeho velkého váhání, zda ho má Thorinovi dát nebo ne.
Hora plná pokladů je ale velkým lákadlem i pro další - především pro obyvatele jezerního města, kteří přišli o domov a teď chtějí od trpaslíků část pokladu, kterou jim přislíbili. K hoře ale putuje i král elfů se svou armádou, aby získal vzácné poklady, které náleží elfům. Místo toho, aby Thorin dodržel své slovo, zabarikáduje vchod do hory a odmítá komukoli vydat jedinou minci. Elfové i lidé se tedy připravují zaútočit na Osamělou horu.
Mezitím si od hlavního děje odskakujeme do pevnosti Dol Guldur, kde je vězněný Gandalf, který se chtěl postavit nekromantovi. V knížce se moc podrobností o tomto boji nedočteme, jen víme, že nakonec byl odtamtud nekromant vyhnán. Film ale navíc přivádí další postavy z Pána Prstenů - Galadriel, Sarumana a Elronda, kteří se vydají Gandalfovi na pomoc a společnými silami nekromanta vyženou. Hlavní zásluhu má na tom Galadriel, která opět předvede své nadpřirozené schopnosti. Souboj se stínovými bojovníky byl působivý, takže snad člověk může i přimhouřit oko na d tím, že se tam objevily postavi, které tam nikdo nečekal. Gandalf se poté hned vydá varovat trpaslíky, že na ně táhne armáda skřetů.
Když dorazí Gandalf k Osamělé hoře, nikdo nebere jeho slova vážně. Bilbo se pokusí vzít věci do svých rukou, když se tajně vyplíží do tábora lidí a elfů a dá jim Arcikam. Doufá, že Thorin ho rád vymění za část peněz. Bohužel se ale ošklivě zmýlí. Thorin zůstává neoblomný a ve svém hněvu se dokonce pokusí Bilba shodit z hory a prokleje ho. Elfové tedy zaútočí na trpaslíky, ale v tu chvíli dorazí posily, armáda trpaslíků, příbuzných Thorina. Než se však mohou armády střetnout, dorazí konečně skřeti a tak se musí všichni sjednotit a bránit se jim. Thorin však odmítá vyjít z hory a přidat se k boji. Nakonec se mu však vrátí zbytek zdravého rozumu a společně s ostatním trpaslíky se přidá do bitvy. Vypadá to, že skřeti mají přesilu. Thorin se rozhodne, že se střetne s Azogem, který armádě velí. Docela vtipná je scéna, kdy se trpaslíci vydávají na kopec, ze kterého Azog velí a najednou jedou na velkých kamzících. Docela by mě zajímalo, kde k nim trpaslíci tak rychle přišli. V tuto chvíli se situace komplikuje, protože právě na kopec, kam se trpaslíci vydali, má za chvíli dorazit další skřetí armáda. V krutém boji se skřety padnou Fili i Kili a Thorin se konečně střetá s Azogem v souboji na život a na smrt. Už to vypadá, že ho přemohl, ale v poslední chvíli Azog znovu udeří, takže nakonec utrpí smrtelné zranění oba. Scéna, kdy Bilbo klečí u umírajícího Thorina, byla opravdu dojemná. Thorin se Bilbovi za vše omluví a usmíří se s ním, ještě než naposledy vydechne.
Armády skřetů jsou tedy nakonec přemoženy společnými silami lidí, elfů, trpaslíků, orlů a jednoho hobita. Trpaslíci se usadí v hoře, aby znovu vybudovali staré království a Bilbo se vrací zpět do kraje, už ovšem nikdy nebude stejným hobitem, který z kraje odešel.

Ještě musím zmínit jednu úsměvnou věc - milostné vzplanutí mezi elfkou Tauriel a trpaslíkem Kilim. Samozřejmě, že v celém Tolkienově díle nic takového nenajdeme. Zřejmě si filmaři potřebovali něco přidat, aby přitáhli víc diváků. Hobit je sám o sobě pohádka, ve které žádné romantické vztahy nejsou. Nakonec jsme se ale spíš zasmála a zas tak moc mi to nevadilo.

Co říct závěrem? Poslední díl Hobita mě docela příjemně překvapil. Samozřejmě se neobešel bez přehnaných megalomanských scén, které nemám ráda (například Legolasovo poskakování po padajících kamenech) a spousty výmyslů, které se v knize neobjevují, ale s tím jsem počítala. Poslední díl Hobita bych si klidně pustila znovu. Pokud nebudete mít příliš velká očekávání a dokážete filmu odpustit některé nedokonalosti, mohli byste být příjemně překvapeni. Rozhodně můžu film doporučit.
P.S. Omlouvám se za delší neaktivitu a všem čtenářům přeju šťastný vstup do nového roku 2015!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maggot Ginger Maggot Ginger | Web | 7. ledna 2015 v 17:38 | Reagovat

Taky jsem nejdřív váhala, ale nakonec jsem byla ráda :-) Souhlasím i s tím, že je to nejlepší díl Hobita, i když musím přiznat, že Thorinova smrt mě dost zasáhla.. dlouho jsem nebrečela v kině :-D Jinak máš moc hezký blog ;-)

2 Jana Jana | E-mail | Web | 7. ledna 2015 v 18:27 | Reagovat

Ani se nedivím, že někdo váhá :) Po tolika  negativních reakcích :) Al pravda, třetí díl se mi také líbil nejvíce :) Až na ty kozy na bojišti ;)

3 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 7. ledna 2015 v 21:02 | Reagovat

Souhlasím s tebou. Nechápu, proč tento film všichni lidé tak kritizují. Má své mouchy, jisté, ty jsi víceméně vypsala, ale některé scény jsou prostě úžasné a nezapomenutelné...

4 •Pet!nka• •Pet!nka• | E-mail | Web | 7. ledna 2015 v 21:55 | Reagovat

Já se asi nedokážu odstřihnout od knihy tak, jako ty. Myslím, že pro mě prostě znamená moc na to, abych to dokázala. Je to součást mého dětství a mám k ní obrovskou citovou vazbu.

Druhý díl jsem skoro obrečela a na třetí nepůjdu ani za nic. Nestojí mi to za to, byť musím přiznat, že mě to mrzí, jak to dopadlo. Chvíli jsem i váhala, ale naprosto jsem se v tom utvrdila, když jsem teď spatřila plakát, který jsi použila - Thorina jsem si totiž na první pohled spletla s Aragornem :D Ne, vážně, asi si raději nechám svojí vizi robustního trpaslíka s vousy v modré kapuci a tohohle playboy Thorina si odpustím :D

5 Luz Luz | 8. ledna 2015 v 11:58 | Reagovat

Jsem taky čtenář a fanoušek Tolkiena už od dětství. A Hobita i Pána prstenů považuju za fascinující i jako filmy, i přes ty změny. Hobit sám o sobě je v porovnání s PP daleko jednodušší a méně epický, takže mě nepřekvapuje, že tam leccos přidali, obzvlášť když to mělo vydat na tři filmy. Líbilo se mi, že tam ukázali události, o kterých se zprostředkovaně mluví v Pánu prstenů, že se tehdy děly, ale nebyly vidět v přímém ději - jak Bílá rada řešila Sarumana a jak ho vyhnali, např. V jedné z knih PP o tom trochu někdo vypráví, myslím, že Gandalf. Tauriel se mi ze začátku vůbec nelíbila, ale později jsem k ní získala větší sympatie. I když ten románek je podivný. Herci dobří, jsem ráda, že se tam objevili i mí staří známí oblíbení elfové z PP, a herecké ztvárnění Bilba se mi taky hodně líbilo, už od prvního filmu.

6 Lawiane Lawiane | Web | 8. ledna 2015 v 14:41 | Reagovat

Přesně, díky předchozímu dílu jsem od tohoto nečekala skoro nic a šla na to tak nějak z tradice, ale taky mě to příjemně překvapilo. :) Ten souboj s Azogem byl vážně napínavý a Thorin se v tomhel díle konečně nějak projevil i duševně. :) Jediný, co bych vynechala je ten Legolas hrající na mostě tetris. :D

7 Van Vendy Van Vendy | Web | 8. ledna 2015 v 21:44 | Reagovat

Snad se jednou dokopu k tomu, abych si Hobita konečně pustila kompletně. Nevím proč, ale na rozdíl od Pána prstenu (na kterém jsem byla v kině nejméně třikrát a na dvd ho viděla ještě tucetkrát) mě Hobit zrovna dvakrát nenadchl. Neříkám, že je špatnej, ale připadá mi, že zatímco Pán prstenu byl stvořen především nadšením, Hobit už byl jenom pro peníze. A netvrdím, že je Hobit špatnej, má své dobré chvilky a hlavně krásnou hudbu, ale natáhnout to na tři filmy byla asi chyba, stačil by jeden delší celovečerák, nebo to dát na dva díly.
Třeba, až to uvidím celý v kuse, změním názor... ;-)
[4]: Thorin jako playboy, to mě pobavilo, ale máš pravdu, opravdu je dost podobný Aragornovi. Asi chtěli udělat trpaslíky přitažlivými pro diváky, zvlášť Thorina (připadá mi to něco jako Frodo mezi hobity), ale trpaslíky jsem si taky představovala spíš ve stylu Gimliho. I ty královské. ;-)

8 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 9. ledna 2015 v 19:20 | Reagovat

Mně se ten film docela líbil, ale nesmím ho porovnávat s knihou - ani jeden "hobitovský" díl, jinak bych se musela rozčílit :D Ale pokud to vezmu kolem a kolem, tak je film fajn a beru ho také jako nejlepší díl :)

9 Van Vendy Van Vendy | Web | 23. ledna 2015 v 22:48 | Reagovat

[7]:Viděla jsem a změnila jsem názor. I když v porovnání s Pánem prstenu je pořád průměrný, v kategorii fantasy jako takové bych tuto trilogii zařadila mezi nadprůměrnou. Byly tam věci, co mě nudily, byly tam věci, co se mi líbily a co  mě bavily. Několik WTF scén (a kupodivu, vzrůstající náklonnost mezi Killim a Tauriel mi vůbec nevadila), několik nádherných scén, dobře natočené souboje (i když s absencí krve, to bylo fakt trochu divný) a hlavně, nádherně zlodušský drak. To byl opravdu luxusní a úlisný hajzlík! Zlomyslným, škodolibý, s neobyčejným instinktem vyhmátnout největší slabinu nepřítele. :-)
Takže, jo, vcelku povedená série. A řekla bych, že adaptace předčila knihu, teď jsem si Hobita znovu vytáhla na přečtení a zjistila, že mě docela nehorázně nudí. Tedy, kniha.

10 Lapis Lapis | Web | 28. ledna 2015 v 22:14 | Reagovat

Třetí díl Hobita se mi opravdu líbil, třebaže jsem ani předchozí dva nezatracovala. Možná je to tím, že už to bude pár neděl, co jsem ho viděla a v paměti mi zůstávají jen výrazné scény a ty nepovedené nebo přehnané se mi z paměti ztrácejí (třeba Legolasovo popírání gravitace bych málem zapomněla :D ) Tento díl více pracoval s psychikou postav, především pak s Thorinem. A jeho závěrečný souboj mě naprosto dostal. Bulela jsem jako želva, když se nechal probodnout, aby mohl Azoga dorazit (a z Thorinova výrazu, když odstoupil z ledové kry a nechal Azoga spadnout do vody dostávám záchvaty smíchu ještě teď). Ale nějak necítím potřebu srovnávat Hobita s knižní předlohou nebo s PP, tohle odlišovat jsem se naučila už dávno, protože to zkrátka kazí zážitek. A ano, taky jsem nechtěla jít na třetí díl - ale jen proto, že jsem četla knížku a kdo by chtěl, aby takový kusanec jako Armitage umřel? :D

11 Vendëa Lissësúl Vendëa Lissësúl | Web | 31. března 2015 v 14:18 | Reagovat

Třetí díl mě uchvátil! :)
Víc netřeba říkat :D
Jinak moc pěkně napsáno :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama