Ostrov v nebezpečí - Gerald Durrell

25. března 2015 v 10:55 | Silwiniel |  Čtu
Gerald Durrell je jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů, udělalo mi proto velkou radost, když jsem nečekaně objevila v antikvariátu právě tuhle skvělou knihu, kterou jsem už jednou četla. Je psaná typickým "Durrelovským" stylem, který vás nutí smát se od začátku až do konce.


Mladý Angličan, Petr Foxglove, je svým strýcem, pyšným aristokratem, vyslán na malý bezvýznamný ostrůvek jménem Zenkali, aby tam pracoval jako poradce krále. Doopravdy však má být spíše špeh, který má zaručit, aby se podařilo uskutečnit plán britské vlády zbudovat na ostrově vojenskou základnu a letiště. Jakmile Petr vstoupí na břeh ostrova, zamiluje si ho. Ocitne se v tropickém ráji plném barev, vůní, laskavých domorodců a zajímavě praštěných cizinců, mezi kterými žije i krásná a inteligentní Audrey Damienová, do které se záhy zamiluje. Petr brzy pochopí, že stavba letiště a k tomu i potřebné elektrárny, kvůli které by se muselo zaplavit několik údolí, by byla pro ostrov hotovou pohromou, která by toto idylické místo nenávratně zničila. Jak tomu ale zabránit? Odpověď přijde naprosto nečekaně, když Petr s Audrey objeví v jednom odlehlém údolí ptáky posměváky a strom ombu, o kterých byli všichni přesvědčeni, že již dávno vyhynuli. Jejich objev způsobí ohromný poprask, protože už byl plán na postavení letiště schválen a na cestu se vydali vojáci i britští aristokraté. Navíc je tu ještě podlý ministr Looja, který by si díky stavbě přišel na velké peníze, a tak se ji snaží prosadit za každou cenu. Podaří se Petrovi vyřešit vzniklou situaci a zachránit ostrov?


Ukázka:

"Poslyšte, vy tam," pravil, jak doufal, dostatečně pevným tónem a obrátil se na Zenkalce, který vypadal o něco málo inteligentněji než ostatní, "jste první důstojník?"
Mladík, kterého Petr oslovil, byl pořez v roztrhaných kalhotách a rozpadajícím se slamáku a kolem krku měl coby náhrdelník šňůru kovových víček do coca-coly. Se svrchovaně zdvořilým gestem smekl klobouk, přitiskl si jej k hrudi a odhalil dokonalé zuby, které zazářily v širokém úsměvu plném ochoty a dobré vůle.
"Jste první důstojník?" otázal se ho Petr znovu.
"Prosím, pane?" zeptal se chlapec a dokázal se usmát a zároveň ustaraně zamračit.
"Jste první důstojník této lodi?" zeptal se Petr potřetí, velice pomalu a zřetelně.
"Aha, loď!" zvolal s nadšeným úsměvem chlapec. "Ano, pane."
"Jste skutečně prvním důstojníkem?"
"Ano, pane, loď," odpověděl chlapec a poklepal si na klobouk.
Petrovi se řinul po obličeji i po zádech pot. Hezké bílé tropické kalhoty měl teď špinavě šedé a bezvadné puky, které na nich byly ještě před dvěma hodinami, když si je oblékal, úplně zmizely....
"Jak se jmenujete?" zkusil to tentokrát trochu jinak.
"Andromeda Tři," odpověděl chlapec pohotově.
"Andromeda? Ale to je přece dívčí jméno...ach tak, už chápu, chcete říct, že loď se jmenuje Andromeda?"
"Ano, pane, loď," souhlasil chlapec šťastně, a tím se rozhovor dostal k samému svému počátku.
(Gerald Durrell - Ostrov v nebezpečí, str.10-11.)

Kniha má moc pěkné ilustrace, které působí dost dětským dojmem, ale přitom kniha opravdu není vůbec pro děti.


Máte-li rádi dobrodružné knihy, ve kterých nechybí humor, akce a napětí a také láska k přírodě a zvířatům, neváhejte a knihu si přečtěte.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irith Irith | Web | 25. března 2015 v 19:09 | Reagovat

Durella mám moc ráda i když tuhle knížku jsem ještě nečetla.
Mimochodem, znáš film O mé rodině a jiné zvířeně? Je vážně geniální, což se o jiných filmových zpracování knih rozhodně říct nedá. :-D

2 Aredhel Aredhel | Web | 25. března 2015 v 22:44 | Reagovat

Od Durella jsem četla sice jenom Ptáci, zvířata a moji přátelé (a taky Mluvící balík), ale myslím si, že je to geniální spisovatel. Skvěle kombinuje humor s napětím.

3 Avilan Avilan | Web | 28. března 2015 v 14:05 | Reagovat

Myslela jsem si, že čtu hodně.. A pak člověk zjistí, že tase tolik autorů nezná :D

4 Simsta Simsta | E-mail | 6. června 2016 v 13:18 | Reagovat

Já jí dostal k letošnímu svátku. Taky takovou ušmudlanou z antikvariátu.
Durrella jsem četl v "mládí" a docela jsem ho hltal. Tenhle titul mi nějak uniknul. Takové pohlazení po duši. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama