Hra o trůny - Pátá série

24. května 2015 v 19:45 | Silwiniel
Nemám slov. Nebo vlastně mám. Spoustu naštvaných a zklamaných slov. Viděla jsem zatím šest dílů páté série a převládá ve mně pocit, že se jedná o nějaký špatný vtip.

Pro začátek musím říct, že Hru o trůny mám opravdu hodně ráda v knižní podobě, přečetla jsem všechny dosud vydané díly. Co se týče seriálu, tak se mi taky hodně líbí, tedy alespoň čtyři série. Samozřejmě mi tam vadí nadbytečná přítomnost erotických scén, bez toho bych se obešla, ale to je prostě HBO, takže to nemá smysl řešit. Jo, erotických scén je tam hodně, stejně jako dost drsného násilí, nelíbí se mi to, ale i přesto považuju seriál za naprosto skvěle zpracovaný. To, co je na knihách i seriálu nejlepší, jsou výjimečné postavy, které nejsou vůbec černobílé, ale naopak jsou mistrně popsané, můžete s nimi prožívat všechny jejich vnitřní zápasy. Jsou to prostě uvěřitelné postavy, realisticky zpracované. A stejně tak je perfektní i děj, ve kterém je spousta nečekaných zvratů, nejedná se o žádnou pohádku, ale když některá postava udělá špatné rozhodnutí, tak za to zaplatí a ani ty nejoblíbenější postavy nejsou v bezpečí, ale kdykoliv mohou zemřít, což čtenáře nebo diváka udržuje v trvalém napětí.

Čtyři série seriálu se knižní podoby drželi dost věrně. Sem tam se objevila nějaká odbočka, výmysl, vynechání nebo přidání nějaké maličkosti. Nejednalo se však o velké nebo zásadní změny. Hlavní děj se odvíjel podle knih a myslím si, že právě proto byl seriál tak skvělý. Ale s pátou sérií přišla velká změna. Už se nejedná o malé odbočky od děje, ale naopak se seriál knihy nedrží skoro vůbec. A v některých případech si myslím, že to bylo velmi neštastné rozhodnutí. Najednou mi připadá, že se postavy chovají nelogicky, že všechno působí nevěrohodně a přestává mě samotné sledování bavit.


Další text obsahuje spoilery!!

Nepopírám, že na vině je nejspíš samotná knižní předloha, protože pátý díl - Tanec s draky, je i přes svou tloušťku paradoxně nejvíce dějově chudý. Co se týče například Daenerys, její dějová linka je už někdy od třetí knihy dost chabá a vlastně se tam toho moc neděje, takže chápu, že si autoři seirálu museli vymýšlet a přidávat. Ale to, že by Daenerys předhodila drakům k upálení nevinné lidi? To už by se chovala stejně jako její otec, Šílený král. Neodpovídá to povaze Daenerys a byla to opravdu nesmyslná scéna. A hlavně, že den potom Daenerys vejde do vězení a jednomu vězni oznámí, že si vše rozmyslela, že si ho vezme za muže a znovu otevře bojové jámy. Ano, Daenerys tohle v knize udělala také, ale po dlouhém přemýšlení, zvažování a ne jen tak z ničeho nic (nebo po chabém rozhovoru s Misandei, které je v knize asi 14). A to ani nezmiňuju smrt Barristana Selmyho, který v knize žije dál a stále Deanerys radí a je s ní.

Co mi vadí úplně nejvíc a co mě dost pobouřilo, je dějová linka Sansy. V knize je pouze napsáno, že zůstala s Malíčkem v Orlím hnízdě a že Malíček řekl, že se jí chystá provdat za nějakého šlechtice z Údolí. Nic víc tam však nebylo. Co se týče Ramsayho Boltona, ten se skutečně oženil, ale s dívkou, kterou pouze vydávali za Sansu. Ve skutečnosti to byla služebná ze Zimohradu ve věku Sansy. Protože nikdo nevěděl, kde skutečně Sansa je a sever byl příliš daleko, bylo dost jednoduché tvrdit, že se skutečně jedná o Sansu. Ještě jsem zkousla to, že se v seriálu rozhodli tohle změnit a k Boltonům poslali skutečnou Sansu. Co jsem ale zkousnout nedokázala, bylo chování Sansy. Nejdřív se podvolila Malíčkovi, že k Boltonům pojede se záměrem se jim pomstít a nějakým způsobem vymyslet plán, jak to udělat. Ale to, že se dobrovolně provdala za Ramsaye? Proč by to proboha dělala? To mi nedává absolutně žádný smysl! A taky mi připadá odporné, že filmaři tohle provedli její postavě a vystavili ji takové potupě. Co se týče svatební noci Sansy, myslím, že se kolem toho udělalo příliš humbuku, v té scéně naštěstí nebylo nic vidět, nicméně to opravdu bylo brutální a já nechápu, co tím filmaři sledují, když podle knihy měla být Sansa v bezpečí a stále panna. Takhle ji předhodili ještě krutějšímu zvrhlíkovi, než byl Joffrey. Nechápu to, naštvalo mě to a jsem moc zvědavá, jak to se Sansou bude dál v knihách, když její seriálový osud je teď tak jiný.

Další věc, která mě dost naštvala je to, jak Joraha a Tyriona přepadli kamenní muži. Tak zaprvé, v knize se nejedná o žádné nadpřirozené bytosti, jsou to lidi trpící kožní nemocí zvanou šedý lupus. V knize opravdu napadnou posádku lodi, na které je Tyrion, Jorah tam však zatím vůbec není, protože se setkají s Tyrionem až o dost později. Proto jsem nepochopila, proč to v seriálu udělali tak, že se Jorah nakazí šedým lupusem, což je nevyléčitelná nemoc a je tak odsouzený k smrti, zatímco v knihách je stále živý a zdravý. To chtějí zabít další postavu, která v knihách stále žije?

A poslední věc, je vyslání Jamieho Lannistera do Dorne. Co tam sakra má co dělat? V knihách skutečně do Dorne nejel, ale tenhle krok přeci jen trochu chápu, bylo asi lepší použít Jamieho, než neznámého rytíře, ke kterému by neměli diváci žádný vztah. Ale Jaime dohromady s Bronnem...No, přijde mi to hrozně nepravděpodobné a jen to snižuje uvěřitelnost a logičnost seriálu.

Je mi líto, že na seriál, který jsme dřív sledovala s nadšením, už teď koukám pouze ze zvědavosti, jaké kraviny si tam ještě navymýšlí a po každém novém dílu jsme jen víc zklamaná a naštvaná. Už mě nebaví se na seriál dívat, ztratil pro mě své kouzlo a to mě opravdu mrzí.


Co vy? Sledujete seriál a znáte zároveň knižní předlohu? Jaký na to máte názor?


















 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lomeril Lomeril | E-mail | 24. května 2015 v 20:17 | Reagovat

Jenom poznámka - dívka, kterou v knize provdali za Ramsayho, byla falešná Arya. Byla to Sansina kamarádka, kterou vydávali za Aryu Stark, ne za Sansu. Jinak jsem ráda, že jsem seriál přestala sledovat už dávno...

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 24. května 2015 v 20:23 | Reagovat

[1]: Sakra, za Aryu? A to jsme si v knížce listovala a hledala jiné věci, abych si je ujasnila a na tohle jsme zapomněla xD Ach jo...

3 :-) :-) | 24. května 2015 v 22:21 | Reagovat

Ono asi bude nejlepší brát seriál a knižní předlohu jako dvě naprosto odlišná díla (ano, je to těžké). Já tak vnímám Harryho Pottera. Jinak pochybuji, že by si dovolili udělat nějakou radikální změnu, aniž by o tom sám autor něco věděl. :-) Tvé rozhořčení chápu. Já sama četla pouze jeden díl, nyní jsem "jen" spokojený, nic netušící divák. :-)

4 Blink Blink | Web | 24. května 2015 v 22:32 | Reagovat

Musíš si zvyknout na to, že seriál není a nemá být přesnou adaptací knih. To prostě vůbec ani nejde - knihy jsou natolik obsáhlé že není prostě možná všechno přesně udělat podle knih. Seriál je absolutně odlišná forma příběhu a ikdyby to šlo, bylo by to nejspíš nudné a nezábavné.

Seriál si zkrátka bere z knih jen to podstatné a nejdůležitější pro celkový děj. Jednotlivé postavy a dějové linky z knih musí buď vynechávat nebo upravovat tak, aby to v seriálu fungovalo.

Přijde mi fakt nesmyslné rozčilovat se kvůli malým jednotlivým změnám - ano, u některých postav to vede k drastickým změnám v ději, ale je třeba si uvědomit, že seriál a kniha jsou dvě odlišné věci.

Mimochodem, nebyla to falešná Sansa, ale Arya a ani v seriálu nezaútočí na Tyriona a Joraha žádné nadpřirozené postavy. Jsou to prostě lidé, kteří mají grey scale a byli proto vyhoštěni ze svých domovů a odsunuti do neobydlených míst, aby nikoho nenakazili. Jsou celý šedivý, protože už se jim nemoc rozšířila.

5 Aredhel Aredhel | Web | 25. května 2015 v 0:28 | Reagovat

Mě zklamala hlavně linka v Dorne. To, že vynechali Arianne a změnili linku Elarii, že je tam Jamie a zřejmě se nebude konat žádný pokus o korunování královny Myrcely...
Jinak ve všem jistou logiku vidím a stále věřím, že Martin s tvůrci spolupracuje a ví, co dělají. Baví mě to pořád, je to dobře natočené a rozhodně ne nudné. No jo, změny. Nemusely by být, ale vždycky budou... :-?

6 Silwiniel Silwiniel | Web | 25. května 2015 v 7:12 | Reagovat

Nechtěla jsem, aby to vyznělo tak, že chci, aby seriál přesně kopíroval knihu. Vím, že to nejde. Spíš jsem chtěla poukázat na to, že když se filmaři odklonily od knižní předlohy opravdu hodně, ztrácí to na logičnosti, zatímco dokud se jí více drželi, bylo to mnohem lepší. Aspoň já to tak vnímám.

7 Van Vendy Van Vendy | Web | 26. května 2015 v 0:06 | Reagovat

Už jsem přijala, že je pár věcí, které se od knihy odklání. Možná smrt Barristana. Znovuotevření bojových jam. Je fakt, že v knize Daenerys nad tím dlouho přemýšlela a pak souhlasila s dohodnutým sňatkem, kvůli upevnění moci a rovnováze mezi místními a jejími lidmi. Ale vem si, že ve filmu nemůže strávit tři díly tím, že bude rozvažovat, co dělat dál. Je fakt, že i v knize mi v posledním díle připadalo, jako by se změnila, nebo spíš, jako by si autor nevěděl s její postavou už rady. Linie cesty Mormonta a Tyriona mi připadá docela logická,  i když odchylná, že je napadli kamenní lidé, byla taky pravda (a mám dojem, že ten nakažený byl v knize Tyrion?), ale ta drobná změna by mi nevadila, protože je oba přivedla k Daenerys. (Sakryš, chtěla bych mít jejího návrháře šatů). Co mi ale fakt vadí, je, kam směřuje Sansa a Malíček. Chápu, že jí chtěli dát v seriálu víc prostoru (aby jen dohlížela na Roberta a její největší akce byla přestěhování se z Orlího hnízda do údolí, to by jí filmově moc neprospělo, vlastně by byla postava téměř zbytečná), ale předhodit ji zrovna psychopatickému Ramseymu, o kterém se obecně ví, že je magor i na tehdejší syrovou dobu? ???
Jejího znásilnění mi bylo líto, i když na začátku by si zasloužila profackovat za tu blbost, co udělala, takovýhle osud si nezasloužila (i když si ho nezasloužila ani knižní Jeyne, která to měla snad ješt horší než Sansa). Co se týká Malíčka, asi má svůj plán, do kterého zahrnul i prozrazení Sansina pobytu Cersei. Vlastně, od začátku je ten pavouk soukající sítě Malíček - vlastně on to všechno způsobil, byť v pozadí. Na jednu stranu není k zahození, že pátá série překvapuje i lidi, kteří četli celou dosavadní ságu, ale tohle je vážně úlet, který se mi nelíbí. A co proboha ta stažená žena? To měla být Brienne? O_O  O_O  O_O Jedna osoba, která mi připadá čím dál odpudivější, je Cersei, ale taková byla i v knize. Nechme se překvapit, jak to bude dál, ještě je spousta rozehraných linií, Arya, Jon Sníh, Stannis, Daenerys a Tyrion, a jak to bude se Sansou... to se uvidí. Taky se dlouho nemluvilo o Brannovi.

8 Silwiniel Silwiniel | Web | 26. května 2015 v 7:22 | Reagovat

[7]: Ne, Tyrion nakažený určitě nebyl. Jenže v knize ani není napsáno, jestli se nakonec k Daenerys dostali nebo ne, končí to dřív, než se k ní dostanou. Ale vsadím svoje ponožky, že v seriálu k ní doputují.
Jo, chápu, že nechtěli Sansu úplně vynechat, ale tohle bylo na mě přes čáru. Ale znásilnění to nebylo, protože Sansa se nebránila. Chování Malíčka mi přijde nelogické a šílené.
O ženě stažené z kůže nevím, při té scéně jsem asi zavřela oči, ale doufám, že Brienne je pořád naživu.
Bran v téhle sérii ani být nemá, jelikož v knize o něm taky nic dalšího napsané není.

9 Van Vendy Van Vendy | Web | 26. května 2015 v 21:48 | Reagovat

[8]:No, znásilnit se dá i v manželství. To, že se nebránila, neznamená, že nebyla znásilněna. Jen s tím počítala, protože coby manžel měl na to právo, jenže způsob, jakým si své právo vynutil, byl právě násilnický. Tedy, znásilnění, ale legalizované.
Mně se zdá, že Tyrion nakažený byl, aspoň v knize. Ale mohl to být i ten, kdo ho doprovázel. Měla bych si to znovu přečíst, pár věcí už mi vypadlo z hlavy.
Tu ženu jsem viděla a chvíli přemýšlela, co to má vlastně být, až pak Ramsey začal mluvit a mně to docvakávalo. Jen nevím, jestli šlo opravdu o Brienne. Nebo o nějakou jinou Sansinu přítelkyni. Brann by měl mít ještě nějakou úlohu, přece se neplantal přes čtyři díly, aby upadl v zapomnění ;-)  :-)

10 Van Vendy Van Vendy | Web | 26. května 2015 v 21:49 | Reagovat

[9]: P.S. a Malíček... nevím proč, ale z toho chlapa je mi podobně blbě jako ze Cersei. Oba slizcí jak úhoři a nebezpeční jako kobry.

11 Silwiniel Silwiniel | Web | 27. května 2015 v 7:26 | Reagovat

[9]: Já si tu pasáž o Tyrionovi znovu četla a kontrolují ho, jestli je v pořádku a nic mu není, takže on se nenakazil. Bran určitě v knihách bude dál, myslela jsem tím, že v páté sérii seriálu nebude. V knihách zatím jeho příběh končí tím, jak dojde k dětem lesa a setká se s Tříokou vránou.
Jako znásilnění vnímám něco, co je skutečně nedobrovolné a žena se tomu brání. Ale ono je to jedno, bylo to stejně kruté a odporné...

12 Luz Luz | 27. května 2015 v 8:40 | Reagovat

Já jsem četla ty knihy, seriál jsem neviděla (nemám hbo), ale leccos o tom vím díky internetu.
Takže z toho, co vím, bych asi taky byla naštvaná kvůli změnám.
V Tanci s draky byl hodně emocionální a tragický ten příběh Jeyne (falešné Aryi) a samozřejmě i Theona (Duch Zimohradu byla obzvlášť fascinující a tragická kapitola), který se vyvíjí spolu s jejím příběhem a její utrpení ho konečně probere k tomu, aby znovu našel odvahu a zachránil ji. Kdoví, jestli toto v seriálu vůbec bude. Zdá se, že jeho postava je v seriálu odsunuta někam do bezvýznamnosti. Jakožto i ostatních Greyjoyů (co strýcové a královolba?), ti mně právě v knihách přišli zajímaví.
Zklamali mě i píseční hadi, na rozdíl od knih, kde je popsané, jak jsou odlišné vzhledem i chováním, jsou tam všechny skoro stejné. Tyene je spíš jako knižní Nym, proč?
Na druhé straně ještě o Sanse, alespoň to vypadá, že to podstupuje s nějakým záměrem, zatímco chudák Jeyne opravdu byla obětí (nemohla jsem uvěřit, že byla unesena do nevěstince už tehdy - při popravě Neda, ale z knihy to tak vyplývá? A přitom mám dojem z různých zmínek v knize, že sex s tak mladými dětmi tam obecně není něco žádoucího, takže to mě šokovalo).

13 Luz Luz | 27. května 2015 v 8:45 | Reagovat

A Sansa se bránit nemohla, jak by se mohl bránit někdo, kdo ví, že nemá kam utéct a že to stejně k ničemu není; to neznamená, že to není znásilnění. (Ano, musela s tím předem počítat, že to tak chodí, ale dobrovolné to nebylo).

14 Babette Babette | Web | 27. května 2015 v 18:26 | Reagovat

máš úžasný blog! :))

15 Vendëa Lissësúl Vendëa Lissësúl | Web | 30. května 2015 v 19:06 | Reagovat

Já jsem se zasekla na druhém dílu... Kniha je na mne asi moc tlustá... Mno, nevím, uvidíme, jak se to vyvine.

16 Van Vendy Van Vendy | Web | 31. května 2015 v 16:11 | Reagovat

[13]: Tak jsem to myslela. Za jedna neměla kam utéct, za druhé byla vdaná a tohle byl svatební akt. Ale kdyby se měla rozhodnout, odmítla by. Že se nebránila, neznamenala, že souhlasila - jen to strpěla. Ostatně, každá znásilněná dívka nebo žena to znásilnění vlastně strpí, protože nemá úniku.Navíc, Ramsey byl magor i na tehdejší dobu... i když musím přiznat, že oproti Jeyne to Sansa měla o něco lehčí, Jeyne vytrpěla víc.

17 Silwiniel Silwiniel | Web | 31. května 2015 v 19:34 | Reagovat

[16]: Myslím, že Sansa se mohla rozhodnout, že s Malíčkem k Boltonům vůbec nepůjde, to zaprvé. Pak taky mohla říct, že se prostě nevdá. Nevím, možná by ji donutili, ale zkusit to mohla. V nejhorším případě ještě měla možnost spáchat sebevraždu. Vždy je možnost volby...

18 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 3. června 2015 v 20:30 | Reagovat

Ehm, to jako fakt? Seriál z obdobných důvodů nesleduji už od konce 2. série, ale tohle? Jak to mohl Martin dopustit? O_O

19 Silwiniel Silwiniel | Web | 4. června 2015 v 8:49 | Reagovat

[18]:Tak jsem četla rozhovor s Martinem, řekl, že seriál a kniha jsou dvě jiné věci a že to tak člověk má brát. Myslím si, že mu to za ty prachy a slávu stojí, aby tohle dovolil...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama