Blanka Jirušková - Vědma z lesa a Paní z peřejí

5. června 2015 v 19:24 | Silwiniel |  Čtu
Přináším recenze na další dvě knihy od Blanky Jiruškové. Recenzi na první díl trilogie, Kočičí noci, najdete tady.Vědma z lesa


Opět se vracíme do Darína, kde stále zůstává tajemný démon Espétran, který se zatím stáhl do ústraní a není jasné, jaké má další úmysly. Podíváme se do klikatých uliček chudinské čtvrti Les, kde ženy tkají nádherné hedvábí, díky kterému si vydělávají na živobytí. Tajemství výroby úzkostlivě střeží, pod dohledem lékárnice Martinelli, ke které se uchýlila i Fínka, která od svého střetu s Espétranem přestala vystupovat jako herečka, ale pomáhá v lékárně v přestrojení prosté měšťanky. Osud je však neúprosný a znovu ji svede dohromady s nebezpečným démonem. Tentokrát je však všechno jiné. Ukazuje se, že démon možná není až tak smrtící, jak si Fínka nejdříve myslela. Postupně se jí Espétran odhaluje a ona tak pomalu přichází na netušené tajemství. Když se pak obyvatelé Darína rozhodnou sami vytáhnout do boje proti démonovi a zaútočí na jeho sídlo, je to právě Fínka, která ho brání. Jaká tajemství démon skrývá a jaký osud očekává Darín?

Druhý díl se mi líbil víc, než první kniha. Navzdory recenzím, které jsme četla, tu vidím bohatší a jasnější děj. Dozvídáme se tu více o Espétranovi, už tu není jen záhadná záporná postava. Vlastně působí zvláštně, že se ho pořád všichni bojí, protože už nikomu za celou dobu neublíží. Dvě nejvýraznější postavi jsou jasně právě Espétran a Fínka, na kterých příběh stojí, ale více se dozvídáme i o Martinelle nebo sympatickém uličníkovi Drápkovi.

Paní z peřejí


Poslední díl přináší vyvrcholení příběhu a odkrytí všech tajemství. Blíže se seznámíme s ginaisty - vyznavače kruté bohyně Ginai, kteří se konečně dostali až do Darína, aby se vypořádali s Espétranem. Ginaisté především zabíjejí Sarkaie - bytosti podobné lidem, avšak s nadlidskými schopnosti a obdařené velkou moudrostí. Tajemní Sarkaiové před dávnou dobou zničili svůj vlastní svět a od té doby je ginaisté pronásledují. Dochází k nečekaným událostem, když se Fínka s Espétranem stanou spojenci - spojuje je stejné tajemství. Oba jsou totiž z rodu Sarkaiů a tak se snaží zachránit před knězem Ginaistů, pověstným Gharem Meadoverem. Více prostoru dostává Sachinba, vědma z přístavu, které Espétran svěří svůj poklad - vynálezy a objevy, ketré učinil a které chce předat jejímu milému, Ciolinovi. Jak dopadne střet Ginaistů a Sarkaiů? Boj na život a na smrt se konečně rozhodne, možná překvapivěji, než by kdo čekal.

Poslední díl trilogie byl asi nejlepší, především byl dějově nejbohatší a nejzajímavější. Když mám zhodnotit celou sérii, musím se přiznat, že mám rozporuplné pocity. Okouzlil mě styl psaní spisovatelky - jsou to nádherné lyrické popisy, které opravdu obdivuju, líbí se mi, jak si hraje s jazykem a jak velkou má fantasii. Líbilo se mi objevovat její svět, ale bohužel mi přišlo, že jsem se o něm zas tak moc nedozvěděla, že všechno bylo popsáno je v náznacích. Jsem čtenář, který vše rád zkoumá do detailů. Postavy mi přišly málo popsané, nemohla jsem se s nimi příliš ztotožnit, protože jsem se nedozvěděla skoro nic o jejich vnitřních pocitech a myšlenkách. A sám příběh byl...velmi zvláštní. Mám pocit. že bych si to mělo všechno přečíst ještě jednou, abych to opravdu do detailů pochopila. Lyrický styl je sice krásný, ale přijde mi, že tady má převahu nad dějem.


Abych to shrnula, knihy se mi líbily, ale přeci jen bych od toho čekala trochu víc - více propracovaný příběh, více propracované postavy, se kterými by se člověk mohl ztozožnit. Každopádně je to osobité české fantasy, které stojí za přečtení. A krásné ilustrace jsou malé plus navíc :)

Doporučili byste nějaké fantasy z pera českého autora?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Leri Leri | Web | 5. června 2015 v 19:54 | Reagovat

Knihy vypadají velice hezky, už jen ten design musí přilákat nejednoho člověka. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama