Azincourt - Bernard Cornwell

14. prosince 2015 v 20:03 | Silwiniel |  Čtu
Napínavý historický román nás přenese do středověké Anglie za vlády Jidřicha V. Budeme sledovat životní příběh mladého lučištníka Nicholase Hooka, který nejdříve pracuje jako lesník, ale shodou okolností se stane psancem a aby se vyhnul oprátce, nechá se najmout do armády. Dostane se tak až do Francie, kde se zúčastní legendární bitvy u Azincourtu, která navždy vstoupila do dějin.

Nicholas Hook je mladík, který pracuje jako lesník na pozemcích lorda Slaytona. Žije sám, protože ho jeho babička vyhnala s tím, že je prokletý. Věří, že kletbu zlomí, pokud se mu podaří zabít Thomase Perilla, s jehož rodinou jsou všichni Hookové nepřátelé na život a na smrt. Pokus o jeho usmrcení však selže a Hook je předvolán před lorda Slaytona. Ten mladíka pošle do Londýna, aby tam sloužil s dalšími lučištníky. Nicholas musí přihlížet popravě kacířů, která s ním otřese. Chce zachránit jednu mladou dívku, ale nepodaří se mu to, pouze se dostane do dalších problémů, protože uhodí kněze Martina. Za tento zločin mu hrozí oprátka, proto uprchne a nechá se naverbovat do armády. Vydává se do francouzského města Soissons, které má bránit. Kvůli zradě je však město dobyto a dochází v něm ke strašnému masakru. Nicolas se snaží uprchnout a přitom se mu podaří před znásilněním a smrtí zachránit mladou dívku Melisandu. Podaří se jim sice přežít, ale teď na Nicolase čeká ještě mnohem větší výzva - tažení do Francie pod velením krále Jindřicha V., který chce pro sebe získat francouzský trůn.


Ze začátku není Nicholas žádný hrdina, spíš by se dal označit za obyčejného vesnického prosťáčka, který je často zmatený a nerozhodný. Postupně však můžeme sledovat, jak se mění, začíná si více věřit a lépe se orientovat v obtížných situacích.
Žádná postava není typickým hrdinou, autor dokázal vylíčit jednotlivé postavy jako skutečné lidi. Kněz Martin je ale takový záporák, že jsme ho nenáviděla od začátku do konce - psychicky vyšinutý pokrytec, který nemá žádnou morálku a je skálopevně přesvědčený o své vlastní důležitosti.

Autor dokáže psát čtivě a poutavě, opravdu jsem se o postavy bála a netrpělivě čekala, jak to s nimi dopadne. Ze stran knihy na mě dýchala atmosféra drsného středověku se vším, co k tomu patří. Toto temné období autor popisuje skutečně reálně, až naturalisticky, což je někdy šokující. Po prvních stranách jsem se dostala k tak drsné scéně, že jsem přemýšlela, jestli tohle zkousnu a mám číst dál nebo to mám radši vzdát a knihu zahodit. Pokračovala jsem ale ve čtení a jsem ráda, že jsem se nenechala odradit, protože to opravdu stálo za to. Ke konci už jsme hltala jednu stranu za druhou, čekala, jak příběh dopadne a hlavním postavám fandila z celého srdce.

Knihu jsem našla v Levných knihách, zaujala mě anotace a rozhodně jsem neudělala chybu. Od Bernarda Cornwella si chci přečíst více knih, protože jeho styl se mi moc zalíbil. Je ale pravda, že na tuhle četbu musí mít člověk pevné nervy a nesmí mu vadit detailní popisování zranění, mučení a boje. Jestli vám tohle nedělá problém a máte rádi čtivé a dobrodružné historické romány, určitě se pusťte do čtení!

5/5
zdroj obrázku: bbart.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teena Teena | Web | 14. prosince 2015 v 22:24 | Reagovat

Snad by mi nevadilo popsání mučení a boje .. ale celkově nemám ráda když se něco detailně popisuje. Například u Obrazu Doriana Graye mi vadilo detailní popisování malby obrazu.
Ale mám ráda tuhle dobu, třeba by to bylo fajn.

2 Jíťa Jíťa | Web | 15. prosince 2015 v 11:16 | Reagovat

Hezká recenze, myslím, že se ti opět povedlo mě na něco nalákat :D jdu tu knížku hledat a zařadit do to do listu k přečtení :D

3 rioli rioli | Web | 22. prosince 2015 v 19:06 | Reagovat

tyjo, docela by mě zajímalo, co bys řekla na knížku Wolfhall, zkus si to najít. Mám to rozečtené, historický román, ale prý hodně přesný... doporučoval nám to profesor na anglické dějiny ve škole :)

4 Aredhel Aredhel | Web | 29. prosince 2015 v 21:07 | Reagovat

Středověk je asi moje nejoblíbenější historické období... že bych to zkusila? ;-)

5 stuprum stuprum | Web | 19. ledna 2016 v 14:40 | Reagovat

Tomu říkám hrdina jak poleno. Úplný Jean Valjean.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama