Duben 2016

Princezna Alžběta - Alison Weir

27. dubna 2016 v 19:38 | Silwiniel |  Čtu
https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/166260_big.jpg
Poutavý historický román vypráví o dětství a dospívání princezny Alžběty. Alžběta je popisována jako inteligentní, předčasně vyspělá dívka, která to navzdory svému vznešenému původu v životě nemá vůbec snadné.
Když je její matka, královna Anna Boleynová, obviněna z velezrady a popravena, je Alžběta prohlášena za nemanželskou a ztrácí tak nárok na trůn, stejně jako se to stalo její nevlastní sestře Marii, dceři královy první manželky Kateřiny Aragonské. Bolest ze ztráty matky ji pomáhá mírnit její vychovatelka, laskavá paní Bryanová i sestra Marie, která nedokáže k malému děvčátku cítit nenávist, i když z celého srdce nenáviděla její matku. Alžběta ztrátu brzy překoná a věnuje se především učení, ve kterém skutečně vyniká. Když se králi narodí syn, přichází Alžběta o svou milovanou vychovatelku, ale získává novou, Kat, kterou si rychle zamiluje. Kat ji navíc prozrazuje detaily o její matce Anně, o které před ní nikdo nikdy nemluví. Král Jindřich VIII. vrátí Alžbětě i Marii nástupnické právo, Alžběta je však v pořadí až třetí. Vše se změní, když král zemře a vládcem se stává jeho nezletilý syn, za kterého vládnou jeho rádci.
Alžběta se zapřísahá, že se nikdy nevdá. Její rozhodnutí je ale podrobeno zkoušce, když dostane ve třinácti letech nabídku ke sňatku od okouzlujícího admirála Thomase Seymoura. Dívka žádost rázně odmítá i přes naléhání své vychovatelky Kat. Když se ale za admirála brzy na to provdá vdova po králi, Kateřina, a pozve ji do svého domu, Alžběta se s admirálem osobně setkává a zjišťuje, že přeci jen není tak citově chladná, jak si myslela. Musí se nejen vyznat ve svých citech, ale po smrti svého královského bratra také čelit sestře Marii, která se od ní začíná čím dál víc vzdalovat, hlavně kvůli otázce víry. Marie je zapálená katolička, zatímco Alžběta se nechce zříci svého protestanského vyznání, a tak když Marie dosedne na trůn, je Alžběta dokonce vězněna v Toweru - ve stejných pokojích, jako kdysi její matka. Alžběta musí být silná a nevzdávat se na cestě k trůnu, i když je jen krůček od své zkázy...

Oslava zničení prstenu 2016

16. dubna 2016 v 18:13 | Silwiniel
Tenhle článek jsem měla psát už dávno, protože oslava proběhla 18. - 20. března, ale nakonec jsem se k tomu dostala až teď. Ale lepší pozdě, než nikdy, takže dost řečí a vzhůru do vzpomínání na skvělou akci!

Dorazili jsme trochu později, než jsme plánovali, protože jsme se cestou museli stavit v obchodě pro nějaké záhadné součástky, které potřeboval můj milý elf do práce. Čekala jsem na něj venku, doba pokročila, prodavač obchod zamkl a už nikoho nepouštěli dovnitř. Začala jsem si dělat starosti, jestli svého elfa ještě někdy uvidím, ale nakonec přece jen vyšel ven a spěchali jsme na místo určení.
Naštěstí jsme ale dorazili ještě včas, vlastně ve stejnou dobu jako Máša Súrendil, jejíž koncert byl prvním bodem programu. Naneštěstí byla Máša zrovna nastydlá, takže zpívala jen s vypětím sil a ke konci už mi bylo jejích hlasivek líto. Po ní měla mít svůj koncert Doubravka, ale i ona chytila nějakého bacila, takže nakonec místo hudby bylo autorské předčítání z její nejnovější knihy, která ještě není dokončená. Byla to opravdu sranda a to až taková, že nakonec dostala Dobrouvka záchvat smíchu a nemohla příběh dočíst, takže to za ní musel dočítat někdo jiný.
Dalším bodem programu mělo být vyprávění Františky Vrbenské, ale nikdo si nebyl jistý tím, jestli Františka opravdu dorazí. Nakonec skutečně dorazila, ale doba už značně pokročila. Cítila jsem, jak na mě padá únava, při poslouchání předčítání příběhu jsem si lehla na houni a než jsem se nadála, tak jsem už sladce spala. Vzbudila jsem se až při předčítání posledního příběhu, ale hned jsem se šla přesunout do spacáku a ve spánku pokračovala. Vážně se budu muset naučit jak na akcích neusínat tak brzy! Nemáte někdo nějaký návod, jak vydržet déle vzhůru? :D